Feltöltve: 2022.05.25

2022. May 26. Thursday 16:30 óra

Öt – a térségben élő és kutató – botanikus közel három évtizedes, vonatkozó tapasztalatai nyomán napvilágot látott, tudományos igényű kötet bemutatójára invitáljuk Önt és Hozzátartozóit.

Vas megye védett növényei - könyvbemutató

A Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum, az MTA Vas Megyei Tudományos Testülete, az ELTE SEK Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központja és a Szülőföld Könyvkiadó szeretettel hívja

2022. május 26-án, csütörtökön 16:30 órára a Szombathelyi Képtárba (Rákóczi Ferenc utca 12.)

Kulcsár László – Mesterházy Attila – Keszei Balázs – Király Gergely – Balogh Lajos:

VAS MEGYE VÉDETT NÖVÉNYEI

című könyvének bemutatójára

A vendégeket köszönti:

Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke

Csapláros Andrea múzeumigazgató

Dr. Vig Károly, az MTA VaTT elnöke

A kötetet méltatja: Dr. Szinetár Csaba főiskolai tanár

A kötetet bemutatja: Dr. Balogh Lajos botanikus

Közreműködik a Rózsabors Műhely

A kötetről:

Vas megye védett növényei - könyvbemutató

Vas megye védett növényeiről olyan hazai térségre vonatkozó tudományos ismeretterjesztő könyvet tart kezében az Olvasó, amely Magyarország növényvilágának tudományos igényű megismerése tekintetében – közel négy és fél évszázados távlatból – az először és legjobban feltártak között vált ismertté.

Hasonló mélységgel, szöveg- és képtartalmi igénnyel eleddig jobbára csak országos áttekintésű kötetek szóltak e tárgykörről.

Az öt – a térségben élő és kutató – botanikus közel három évtizedes, vonatkozó tapasztalatai alapján született könyv 272 védett növényt mutat be leírásokban, térképeken és fényképeken.

A megelőző tanulmányok a megye természetföldrajzi és növényföldrajzi viszonyait, botanikai kutatástörténetét, élőhelyeinek természetvédelmi kérdéseit tekintik át, illetve elemzik.

Vas megye védett növényeinek részletes ismertetése kiterjed a fajok következő ismérveinek bemutatására: színes fénykép, növénycsalád, tudományos, magyar, német, horvát és szlovén növénynév, alaktani jellemzés, a virágzás, valamint a spóra- vagy termésérés időszaka, élőhely, magyarországi és Vas megyei előfordulás, veszélyeztetettség és védelem, veszélyeztetettségi besorolás, természetvédelmi érték.

Mindezt fajonként a növény Vas megyei elterjedésének hálótérképi ábrázolása, legfontosabb szakirodalmi hivatkozásai, végül a megye területén bizonytalan előfordulású 24 védett növényfaj rövid ismertetése, valamint részletes irodalomjegyzék teszik teljessé.

Óvjuk együtt közös kincseinket!

A kötet megvásárolható a Lira és Libri könyvkereskedések boltjaiban, illetve webáruáruházaiban, valamint közvetlenül megrendelhető a Szülőföld Kiadónál (info@szulofoldkiado.hu).

A kötethez a könyvbemutatókon kedvezményesen lehet hozzájutni.