ArchÃÂvum
Tábori krónika – 2. rész
Egy aranydiadém és a Szent Korona nyomában
2022.07.18
Régésztábor terepbejárás nélkül? Elképzelhetetlen! Már a második napon kerékpárra pattantak a résztvevÅ‘k, hogy felkeressék a hÃres velemi aranydiadém lelÅ‘helyét és a koronaÅ‘rzÅ‘ bunkert.

Útközben hosszabb-rövidebb pihenÅ‘ket tartva, Bozsok irányából, meglehetÅ‘sen fáradtan érkezett a csapat Velembe. A szendvicsek elfogyasztása után, drótszamaraikat a Stirling-villánál hagyták, és gyalogszerrel kapaszkodtak fel a Szent Vid-hegyre. A Szentkút-forrásnál Varga Péter és dr. Kiss Gábor mesélt: szó esett többek között a késÅ‘-bronzkori aranykincs elÅ‘kerülési körülményeirÅ‘l és a forrás nevének eredetérÅ‘l. A Szent Vid-kápolnánál Gábor a hegy középkori történetérÅ‘l beszélt, majd egy rövid séta következett a hegytetÅ‘n. Hazakerekezés elÅ‘tt a csapat felkerestre a Stirling-villa kertjében lévÅ‘ a koronaÅ‘rzÅ‘ bunkert, ahol nemzeti ereklyénket annak KÅ‘szegre szállításáig, vagyis 1944. december 29-tÅ‘l 1945. március 19-éig Å‘rizték. A lejtmenetnek és a hátszélnek köszönhetÅ‘en a hazafelé vezetÅ‘ út már kisebb kihívást jelentett a gyerekeknek.

Másnap reggel a Savaria Múzeumban a velemi Szent Vid-hegy installációja köré gyűltek a táborozók. Felidézték a terepbejárás során szerzett ismereteket és megtekintették a „hegy belsejébe” rejtett bronzkori leleteket.
A rövid tárlatvezetést Tóth Kálmán „Koronás pénzek” című foglalkozása követte, amelynek során a gyerekek megismerkedtek a római császárkorban használt legfontosabb érmetípusokkal és a Vas megye területén elÅ‘került legértékesebb római kori éremkincsekkel. Ezután dr. Kiss Gábor a középkori magyar pénzekrÅ‘l adott rövid áttekintést.

A délután folyamán a Szent Korona került a figyelem középpontjába. Csiki István történész legfontosabb nemzeti ereklyénk zománcképeirÅ‘l tartott elÅ‘adást. A múzeumbarát egylet birtokában lévÅ‘, művészeti szakiskolás diákok által készített koronamásolaton és a kivetítÅ‘n is részletekbe menÅ‘en meg lehetett figyelni a rekeszzománc képek finom megmunkálását. Bizony, a Szent Korona valamennyi sérülése külön elÅ‘adást érdemelne. S ekkor még nem beszéltünk 11 hazatérésérÅ‘l!
A délután tárgyalkotó részében, Tóth Kálmán irányítása mellett a Szent Koronát ékesítÅ‘ apostolábrázolások valamelyikét karcolták elÅ‘re lefestett rézlemezre a gyerekek. Az így elÅ‘készített lemezeket aztán a Savaria Múzeum restaurátorai műhelyükben, biztonságos körülmények közt savfürdÅ‘be helyezték.
A napot Takóné Hoós Ildikó Legyen Ön is milliomos! című interaktív játéka zárta, amelynek során megmérettetett a csapatok memóriája, figyelme és bizony kitartása is. Ti hogy boldogulnátok a feladatokkal? Tegyétek próbára tudásotokat!
– Legyen Ön is milliomos! – 1. rész
– Legyen Ön is milliomos! – 2. rész
– Legyen Ön is milliomos! – 3. rész