Archívum

Múzeumbogár életérzés

Szüret, népvándorlás, aranykor

2019.11.15

Olvasóink joggal tehetik fel a kérdést: működik-e még a múzeumbogár klub, s ha igen, hogy van az, hogy az utóbbi időben se híre, se hamva a honlapon?

Múzeumbogár életérzés

A borongós gondolatok eloszlatása végett beszámolunk a legutóbbi három foglalkozásról. 2019. október 11-én két „öregbogár” barátunk édesanyja meghívott minket a család újperinti birtokára. Szerencsére az időjárás kedvezett a kései szőlőszüretnek, így a kellemes napsütésben hamar megvált fürtjeitől a lugas és munkába állt a prés. Falatozás és mustkóstolás közben kiváló lehetőség adódott a kötetlen beszélgetésre és az ismeretbővítő játékra. Megismerkedtünk néhány szőlő-, illetve alma- és körtefajta nevével, tulajdonságaival. A nap végén a gyerekek munkájuk gyümölcseként frissen préselt mustot vihettek haza.

Múzeumbogár életérzés

A rákövetkező héten a Savaria Múzeum állandó kiállításának népvándorlás kori egységével ismerkedtek a klubtagok. Bizony a 4–9. század közt elég nagy volt a „forgalom” a Kárpát-medencében! Varga Péter (Cserga) a népvándorlást kiváltó okokról és a korszak azon népeiről beszélgetett a gyerekekkel, amelyeknek tárgyi hagyatéka Vas megye területéről is előkerült.

A vetítést egyéni feladat követte: a múzeumbogarak Cserga és Kami segítségével tárgycsoportonként (ékszerek, edények, fegyverek, fémből és csontból készült használati tárgyak, lószerszámok, emberi és állati csontok) ismerkedtek a tárlat anyagával, majd megfigyeléseiket megosztották társaikkal. Az ifjú kutatók fülönösen izgalmasnak találták a Szelestén feltárt langobard, illetve a Lukácsházán feltárt avar harcos felszerelését. A foglalkozás végén pedig, hogy még teljesebb legyen az élmény, néhány műtárgymásolatot: csont sótartót, övvereteket, kengyelt, lunulát (félhold alakú ékszer), zablát, kerámiaedényt vehettek kézbe a gyerekek és vizsgálhattak meg közelebbről.

Múzeumbogár életérzés

Nagyot ugorva a történelemben a következő pénteken (november 8.) Szombathely aranykorába a csöppent a társaság. A Savaria Múzeum Kép-tér – Aranykor című kiállítása a vasi megyeszékhely fejlődéséről, a 19. század vége és az 1930-as évek közt létesült közintézményekről szól. Kami különleges feladatokat készített a város múltjával ismerkedő gyerekek számára. Bemelegítésként a városi és falusi életforma összetevőit, változásait, előnyeit és árnyoldalait boncolgatták. Megbeszélték, hogy elődeink tevékenységét megismerni, emléküket felidézni nemes kötelesség. Ennek a kötelességnek ezúttal élvezetes játék formájában tettek eleget a múzeumbogarak. A játék, amelyben a kiállítás 18 személyiségének portréja szerepelt, egyszerre igényelt jó memóriát, megfigyelő és következtető készséget. További kihívások is vártak még a gyerekekre: Szombathely 5 különböző korszakát idéző filmrészlet megfigyelése után 21 negatív fényképfelvételről kellett megállapítaniuk, hogy melyik nem a város 1880-as évekbeli állapotát mutatja. A múzeumbogarak ügyesen megoldották ezt a feladatot is. Az utolsó körben csoportmunka folyt. A csapat egyik fele Szombathely 1904-es térképén azonosította be a város 10 jellegzetes épületét, a többiek pedig néhány különleges tárgy felkutatásra vállalkoztak. Némelyik tárlónál hosszabban elidőztek a gyerekek, hiszen nem lehet csak úgy továbblépni a díszmagyar öltözet, vagy a 11-es huszárcsákó mellett. A szombathelyi villamos kis sárga makettje is hívogató, ám a sürgető idő miatt már csak egy röpke, sóvár pillantás jutott rá. Szerencsére a kiállítás 2020. május végig megtekinthető, még bőven lesz alkalom elmélyülni benne.

Sztelly-TK

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza