Archívum

Kanászdomb, Karicsa, Pusztapince

Az eltűnt város nyomában

2021.09.21

Eltöprengett már azon, kedves Olvasó, hogy milyen lehetett a régi Szombathely? Hogy a város rejtett vonásait jobban megismerjük, érdemes részt venni dr. Kiss Gábor régész sétasorozatán. A háromrészes program első etapját idézzük itt fel.

Kanászdomb, Karicsa, Pusztapince

Dr. Kiss Gábor régészhez nagyszámú érdeklődő csatlakozott a Berzsenyi Dániel Könyvtár helytörténeti klubja és a VME által 2021. szeptember 17-én szervezett, az egykori Kanászdombtól a Pusztapincéig vezető sétán. A találkozási helyen, vagyis a református templomnál dr. Kiss Gábor többek között a középkori város szerkezetéről, a Kanászdomb régészeti leleteiről, a környéken lakó pásztorokról és a szőlőhegyről beszélt, majd tovább vezette a népes társaságot a Perint-hídon át. Megállva a patak nevének kelta eredetéről és különböző névváltozatairól mesélt.

A Karicsa (nagyjából a mai Nagykar és Kiskar utca) kapcsán a minden bizonnyal besenyő származású várjobbágyok számára, szolgálatuk fejében adományozott egykori Pecsenyés-földekről is hallhattunk. A mai Nagykar utca végénél elképzelhettük a külsővár tömbjét, rálátással annak nyugati kapujára. A közelben a sörház állt, amelynek komfortjáról és felszereltségéről egy 1750-es összeírás alapján adott képet dr. Kiss Gábor. Itt a vendég nem csupán szállást és sert, de pálinkát is kaphatott. Vezetőnk végig elevenen, élénken vázolta fel közönségének a nem láthatót. Korabeli történeti forrásokból idézett, illetve hallgatósága képzeletét térképekkel, rajzokkal támogatta. Csupán a megélénkülő közúti forgalom moraja vetett gátat a fantáziának.

Kanászdomb, Karicsa, Pusztapince

Magunk elé képzelhettük a szombathelyi várat, amely voltaképpen nem katonai erődítményként, sokkal inkább raktárbázisként, valamint a győri püspökök szálláshelyeként szolgált. A török előretörésével pedig 1578-tól a vasvári káptalan és a levéltár menedékévé vált. A külső vár tövében elterülő várpiacon elidőzve (ma: Berzsenyi tér) szó esett a hajdanvolt kis városháza épületéről, a Szűz Mária tiszteletére szentelt vártemplomról, a vámházról, amely az egyik püspöki borkimérő hely volt. A résztvevők külön kérésére vezetőnk a római időkről is megemlékezett.

.

Kanászdomb, Karicsa, Pusztapince

Végül a várbajáró utcán (ma: Széchenyi utca) haladva a Pusztapincéhez (utóbb Zöldfa vendéglő) jutottak el a séta kitartó részvevői. Az épületről 1750-ben szintén részletes összeírás készült, miszerint: „A szombathelyi piacon a kőszegi utca felől balkézre vagyon egy kőből épített vendégfogadó, melyet Pusztapincének neveznek. … A bejárata bolthajtásos, s emellett balkézre vagyon egy kályhás szobácska, kis konyhával együtt. Jobbkézről a grádicson felmenvén vagyon egy vendégszoba, konyha és a kocsmárosnak a szobácskája. Ezen szobácska mellett viszont balkézre levő grádicson felmenvén találkozik két szoba és egy kis konyha. Az egész épület deszkával padlásolt, földdel flastromozott. Az udvaron vagyon egy romlani indult istálló és egy új szekérszín zsuppal fedve. A vendégfogadó alatt pedig bolthajtásos pince."

Érdekesség, hogy II. József trónra lépése előtt, 1777-es országjárása során éppen itt szállt meg. Az épület a városi nagy tűzvészben pusztult el 1779. január 20-án.

A séta izgalmát fokozta, hogy az egyes megállópontokhoz kapcsolódva kvízkérdések hangzottak el. A helyesen válaszolók értékes kiadványokkal gazdagodhattak.

A következő séta 2021. szeptember 24-én (pénteken) 16:30-kor a Kőszegi utcától (TIT - székház) indul.

Sztelly

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza