Archívum

Így szórakoztass egy királyt

Régésztábori tudósítás, 4. rész

2021.08.23

Péntekre hatalmas vihart ígértek az időjósok, ám lehűlést itt csupán a megélénkülő szél jelezte, a heves eső elkerülte a Romkertben tartózkodó táborozókat. Istennek legyen hála!

Így szórakoztass egy királyt

Meglepő, milyen hamar elérkezett a 2021. évi régésztábor zárónapja (július 9). Izgatott feszültség lett úrrá mindenkin, ám ezt nem lehetett pusztán az időjárásváltozás számlájára írni. Híre ment, hogy hamarosan királyurunk, II. Ulászló (dr. Kiss Gábor) ellátogat a püspöki mezővárosba. Érkezéséig azonban még maradt némi teendő…

El kellett végezni az utolsó simításokat is az ostáblákon, de aki már e feladatot maga mögött tudta, annak sem pihent sokáig keze, mert mindjárt hadrendbe állíthatta bábuit (pionjait), Mártfai Márta és Ágoston Eszter társaságában kipróbálhatta, hogy miként forog a kocka (verfele) a tábláján. A másik asztalnál címerképek művészi megfestésén lehetett munkálkodni Kántor Orsolya régésztechnikus irányítása és bátorítása mellett.

Ezt követően rövid sétára indult a csapat Gábor vezetésével a város középkori szerkezetét mintázó térképpel, hogy megkeresse, hol húzódtak az egykori külsővár falai, merre állt kapuja, magasodtak bástyái. Elképzelték, miként nézhetett ki a várbeli, Szűz Mária tiszteletére szentelt templom. Felkeresték a város 2000 éves történetét összefoglaló falfestményt is. A VAOSZ udvarban megtekinthető alkotás a maga 1006,4 m2 felületével Közép-Európa egyik legnagyobb méretű kültéri falfestménye. Ezt követően a Smidt Múzeumba látogattak, ahol megtekintették a „Fejezetek a szombathelyi vár történetéből” című filmsorozat 2. epizódját és meglepetésként a Szombathelyi Televízió régésztáborról készült tudósítását is. Majd a szombathelyi vár legrejtélyesebb lakójáról, II. Péter győri püspökről hallhatták és láthatták dr. Kiss Gábor alapos történeti kutatómunkán nyugvó előadását. A világlátott egyházfőben III. Béla és fia, II. András bizalmasát, kancellárját, sőt lehetséges, hogy a Gesta Hungarorum íróját, vagyis Anonymust tisztelhetjük.

Így szórakoztass egy királyt

A Romkertbe visszatérve hamarosan szerepjáték kezdődött: II. Ulászló király hatalmas örömujjongás, taps közepette elfoglalta a számára előkészített „trónt”, köré sereglettek elmaradhatatlan vitézei, jokulátorai (Barkó és a törpe Miklós) és orvosa, Zakariás doktor. Hívei mindjárt elébe járultak, ajándékokkal, malváziai borral, ostáblával, reneszánsz tánccaldivatbemutatóval jártak a kedvében. Látogatásáról szóló krónikát a Hermán nembéli Kunigunda nemesasszony és leánya (Schmidtné Vinczi Réka és Eszterke) regélte el az uralkodó és az egybegyűlt nép számára. Tiszteletére a Gácsországból érkezett vásári képmutogatók az „Ének Szent György vitézről” című történettel szórakoztatták a közönséget. A király búcsúztatását követően a tábor végén nem maradhatott el a vetélkedő nyerteseinek kihirdetése sem. A kék csapat tagjai egy-egy történelmi folyóirattal gazdagodtak.

Bízunk abban, hogy jubileumi régésztáborunk valamennyi tagja legalább olyan jól szórakozott, akár a király, aki távozóban elégedett mosollyal arcán félig latinul félig magyarul így szólt: - Magnificus előadás! Dobzse! Dobzse!

Sztelly-TK

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza