Balogh Lajos előadása - "A virágok bírája"

A 90 éve elhunyt dr. Gáyer Gyula élete és munkássága

Feltöltve: 2022.05.30

2022. June 15. Wednesday 17:00 óra

Olvassa el az előadás előzetesét!

Balogh Lajos - A virágok bírája

Dr. Gáyer Gyula (1883 Celldömölk – 1932 Szombathely) törvényszéki bíró a XX. század legjelentősebb Vas megyei botanikusa volt. Többek között az ő munkásságának köszönhetően megyénk a XX. század első harmadára hazánk florisztikailag legjobban ismert megyéi közé tartozott.

Gyűjtötte a régi kertészeti adatokat és Saághy Istvánnal megszervezte Szombathely utcafásítását. Kiemelkedő jelentőségű volt természetvédelmi munkássága, és otthonosan mozgott a tudománytörténet terén is. A bíró és botanikus Gáyer Gyula egy harmadik – egész emberi pályának is beillő – hivatást is ellátott, mint muzeológus. 1923–1932 között a Vasvármegyei Múzeum természetrajzi tárának őre, a botanikai gyűjtemény dinamikus fejlesztője volt. Működésének köszönhető a Chernel István által 1908-ban alapított tár második virágkora. Gáyer igaz hazafi is volt, aki az elszakított nyugati országrészek érdekében is szót emelt. Alig ismert, hogy verseket is írt. Minden időkre követendő például szolgált azzal, hogy megmutatta, miképpen lehet a fővárostól és az egyetemi központoktól távol, szerény anyagi eszközökkel, tisztán a tudomány szeretetéből és önzetlen lelkesedéstől hajtva maradandót alkotni.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Helyszín: Savaria Múzeum

Időpont: Június 15. szerda, 17 óra