ArchÃvum
Agyba-főbe - Koponyatorzítás IV.
Pannónia, mint a divatdiktatúra centruma
2021.03.30
Attila uralmáról és a koponyatorzítás őrült divatjának terjedéséről olvashat a Múzeumi tárgyak meséi 14. epizódjában.
Attila 445-ben „megpuccsolta” az addig hatékonyan működő hatalmi berendezkedést. Eltette láb alól bátyját, Bledát, megszüntetve ezzel az addig jól bevált kettős királyságot. A nagykirályhoz hű hun katonai vezetőréteg, a lovas nomád hadviselés tábornokai részben szintén likvidálásra kerültek. Ennek egyik bizonyítéka éppen Magyarország földjéből került napvilágra 1963-ban, Hódmezővásárhely-Szikáncs lelőhelyről. II. Theodosius 1439 db arany solidusa (csaknem 6,5 kg!) minden bizonnyal egy, a leszámolást megneszelő magas rangú katonai vezető részesedése lehetett abból a 20 tonnányi arany hadisarcból, amelyet a hunok az évek során kizsaroltak a Kelet-Római Birodalomtól a béke fejében. Emberünket minden bizonnyal utolérte a balsors, mert elrejtett kincséért nem tért vissza.
Attila új, despotikus hatalmi rendszerét a meghódított, főleg germán népek uralkodóira és a mindkét római utódállamból „összeverődött”, elsősorban pannóniai és moesiai származású renegátokra építette. Így lett fővezér a pontuszi görög Onegesios, belső ember Ardarik, a gepidák királya, Edika szkír uralkodó, aki Attila testőrségét vezette és a pannóniai Oresztész titkári minőségben –, hogy csak a legismertebbeket említsük. Mindezeket azért fontos megemlíteni, mert ennek köszönhető a koponyatorzítás szinte robbanásszerű elterjedése a germán néptörzsek között. Először az uralkodó osztályhoz való tartozás hangsúlyozása okán, majd amikor Attila halálát követően a hunok hatalmát éppen ők, a germán népek királyai törték meg, a szokásból divathullám lett.
Mesterségesen torzított koponyák a Mőzs - Icsés dűlői temetőből - 5. sz. (forrás: Plos One)
Mind ez ideig a nemek között kiegyenlített arányban alkalmazott koponyatorzítás ekkor egyre inkább a nők körében vált divattá. A deformáció mértéke is megváltozott. Az 5. század második felében és a 6. század folyamán sokkal kevésbé került megnyújtásra az agykoponya. Gyakorisága is folyamatosan csökkent. Ennek ellenére bizonyos területeken még az avarkorban (568–795?) is alkalmazták.
A következő részből kiderül, miként rendezkedtek be a hunok Pannónia területén. >> Irány a cikkhez!
Varga Péter (Cserga)