Havas virágvasárnapi Pável-emlékséta

2013.03.24

Hulldogáló hópihék csiklandozták, reggeli fagyos szél csípte pirospozsgásra a szentgotthárdi múzeumba érkező elszánt múzeumbarátok és szlovén egyesületi tagok arcát.

A korábbi évek kalandos lovas kocsizásait, napsütéses sétáit, az irodalmi kalandozások és a Hársas tó melletti falatozások emlékét nosztalgiával emlegető csoportot Molnár Piroska, a Móra Ferenc Városi Könyvtár és Városi Múzeum intézményvezetője fogadta meleg szavakkal és forró teával. Ezután M. Kozár Mária néprajzkutató nyújtott ízelítőt a Pável Ágoston Múzeum kétnyelvű pedagógiai programjából, kétnyelvű oktatási segédeszközeiből, amelyek „A megélt táj – Doživetje prostora – Sence of Place” projekt uniós támogatásából valósultak meg, a muraszombati Muravidéki Múzeummal valamit a lendvai Galéria és Múzeummal való együttműködés során. Majd – a túrák hagyományos és elmaradhatatlan részeként – S. Pável Judit olvasott fel részleteket édesapja egyik munkájából.

Pável Judit a párulásról olvas fel. Fotó: M. Kozár Mária

Ezúttal a „Párulás, illetőleg párás (köznéven mosás)” című vázlat került sorra, amelyből megtudtuk, hogy a párulásnak semmi köze a lepárláshoz. Ugyanis ez utóbbi folyamat eredménye a kisüsti pálinka, az előbbié viszont a tiszta ruha. Néhány kupica Mici-féle szilvapárlat, néhány falat mazsolás kalács és almás-áfonyás pite fogyasztása mellett megvitattuk a párulás és lepárlás fontosságbeliségét, megtekintettük a kiállításban látható párulóedényt, majd a virágvasárnapi szentmise után, a múzeumban még egy rövid látogatást téve, kényszerűen visszavonatoztunk a déli szerelvénnyel Szombathelyre. Jövőre talán nem leszünk ennyire elhavazva..