Archívum

Tudásátadás elbűvölően – múzeumi módra

2012.01.25

Nagy elődök személyiségére, életpályájára való visszaemlékezéssel nyitotta idei programsorozatát a Vasi Múzeumbarát Egylet.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából egy-egy aktív múzeumi tudós tolmácsolásában olyan kiemelkedő személyiségekkel ismerkedhettünk meg, mint Chernel István, Gáyer Gyula, Molnár Lajos és Paulovics István.

Örömmel konstatálhatták Szombathely lokálpatriótái, hogy 2012-ben is folytatódik a Vasi Múzeumbarát Egylet nagy népszerűségnek örvendő előadássorozata. A helyszín továbbra is a Savaria Múzeum előadóterme, a Múzeumbogár Klub, a kerekasztal beszélgetés témavezetője pedig ezúttal dr. Vig Károly természetkutató, tudományos titkár volt.

A jeles pályatársakhoz méltóan a Savaria Múzeum egy-egy szakterületének munkatársa emlékezett meg a botanika, ornitológia, régészet, etnográfia egy-egy jeles képviselőjéről. Dr. Balog Lajos botanikus Gáyer Gyula ornitológus, dr. Kiss Gábor régész Paulovics István, dr. Nagy Zoltán néprajzkutató Molnár Lajos és dr. Vigh Károly Chernel István életrajzát, velük kapcsolatos anekdotákat elevenítette fel.

A feladat testhezállónak bizonyult, hisz ki más tudna oly nagy hitellel és őszinte szeretettel beszélni ezekről az emberekről, mint maguk az utódok, akik máig őrzik a pályatársak eredményeit, útmutatásait? A rendezvényen elhangzott előadások apropóját e jeles személyiségek halálának, születésének kerek évfordulói adták, melyre való emlékezés méltó ünneplése a Magyar Kultúra Napjának. A négy kiemelkedő szakember egészen más életutat járt be, egészen más szálakon kapcsolódott a Savaria Múzeumhoz.

Molnár Lajos egyik madárpreparátuma

Az elhangzott érdekfeszítő előadások mellett érdekes gyűjteményi darabokat is hoztak magukkal a beszélgetés résztvevői. Láthattunk preparált kolibriket Molnár Lajos elragadó gyűjteményéből, vagy Gáyer Gyula eredeti, kb. 170 éves növénygyűjteményéből egy részletet, a már említett három kötetes Chernel-féle ornitológiai monográfiát, valamint a romkertből előkerült mozaik darabkáit is.

A nagy elődökre visszaemlékezni nemes dolog, hisz amíg beszélünk róluk, tovább élnek az emberek tudatában, szívében. A nagy elődökről szóló előadás után, akinek kedve támadt, elfogyaszthatott egy bögre forró teát a nagy utódokkal.

Kattintson ide az életút-ismertetők elolvasásához!

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza