Történelem és fotográfia

2010.10.27

Vendégelőadónk, Stemlerné Balog Ilona fotótörténész (Magyar Nemzeti Múzeum) tollából a 2009. évben jelent meg a „Történelem és fotográfia” című kötet, amely a történészek fotográfiára vetett pillantását, képeket megszólaltató kérdéseit veszi górcső alá.

Mire képes a fotográfia az egyes korokban? A technikai fejlettség adott szintjén milyen jellegű fényképekre számíthat egy-egy téma kutatásánál a történész? Milyen szerepet tölt be a fotográfia a mindenkori társadalomban? Mire használják a mindennapi életben, a tudomány és a művészet területén? Kik a fényképezők, és kik a megrendelők? - e kérdéseket boncolgatta előadónk a Savaria Múzeumban is. Olyan fotótechnikai eljárásokról hallhattunk, amelyeket általánosan használtak a fotográfusok, s olyan fényképfajtákról, amelyek darabjai fellelhetők a múzeumokban és más közgyűjteményekben, valamint a műtárgypiacon.