Archívum

Sók, savak és vegyjeltan

Kémiai show a múzeumbogár klubban Fülöp Gáborral

2017.04.28

Gondoltad volna, hogy a NaCl, azaz a konyhasó nélkülözhetetlen az életfunkciókhoz? Gondoltad. Ám azt már nem biztos, hogy tudod:

amikor kémiai értelemben sóról beszélünk, sokkal szélesebb tárháza nyílik az vegyületeknek. A hétköznapok kémiájáról szóló múzeumbogár foglalkozást, a téma komolyságához mérten az informatikus és biológia-kémia szakos tanár, Fülöp Gábor humora és az általa készített interaktív feladat fűszerezte. Mindenki be volt sózva, ugyanis információmorzsákhoz csak azután juthattak a bogarak, ha előtte felismerték, hogy az interaktív táblán megkeverve felvillanó képletek közül melyik só és melyik egyéb anyag. A képletek mögött rejtőző titok azokat a kisdiákokat is izgatott várakozással töltötte el, akik még nem mélyedtek el a kémia tudományában. Vajon helyesen tippelnek-e?

Só mindazon vegyület, amely fémion, vagy ammónium és savmaradék ion vegyülete. A só elnevezés savmaradék ionjaira utal. Nyelvújítás előtti szavaink is magukban hordozzák ezt: a legénysavas hamany például a feketelőpor egyik összetevőjét jelenti, amelyben a „légenysav” nem más, mint a salétromsav (HNO3). Robbanószerek, gyógyszerek, színezékek alapanyaga, de ezt használják az ékszerészek vízválasztóként. A kálium a nátriumhoz hasonlóan szintén az életműködés szükséges anyaga. A KCl viszont veszélyes vegyület: a szervezetben felhalmozódva szívmegálláshoz, halálhoz vezethet. Hogy jót is mondjunk róla: szívműtétekkor is ezt használják orvosaink. Fülöp Gábor előadásában kiemelte még az élelmiszerekben tartósítószerként használt "E" számmal jelölt adalékanyagok káros hatásait és a helyes, tudatos táplálkozás fontosságát is.

A sók felhasználása szinte végtelen: a pétisó pl. talajjavító szer. De gondoltad róla, hogy magyar találmány és csupán 1931 óta gyártják? A szódabikarbónát emésztést segítő hatása mellett, univerzális tisztító- és gombaölőszerként is használjuk. A trisó jó vízlágyításhoz, de nem keverendő a timsóval, ami vérzéscsillapításra javallott.
Zárásaként a múzeumbogarak a megszerzett ismereteikre alapozva állításokhoz képleteket társítottak. Ám ebben Fülöp Gábor a segítségükre volt, ugyanis az idő gyorsan elszállt. A folytatásra azonban csak a következő foglalkozásig kell várni.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza