Archívum

Férfinak és nőnek lenni a 21. században

2016.04.01

A sajtóban, világhálón gyakorta lehet találkozni a „gender ideológia” kifejezéssel. Vajon milyen irányelveket fogalmaz meg ez az eszmerendszer, amellyel szemben, mint a család egységét fenyegető nézettel szemben 2008-ban XVI. Benedek pápa felemelte a szavát?

A múzeumbogár klub életében az elmúlt alkalmak során gyakran esett szó a férfi és női szerepekről, ezek jellemzőiről, az ezzel kapcsolatos történelmi hagyományról, a viseletről. Korunk divatja, férfiúi és női ideálja kapcsán is megfogalmazták véleményüket a gyerekek. Ezúttal egy olyan nézetrendszer került terítékre, amelyet egyes országokban a tanrendbe igyekeznek beilleszteni a döntéshozók.

A „gender” elnevezés az angol nyelvtanból származik, és az úgynevezett társadalmi nem fogalmaként használatos – magyarázta a kifejezést Schmidtné Vinczi Réka, a foglalkozás vezetője. A gender ideológia alapja az a liberális nézet, amely szerint a társadalomnak egyenrangúként kell elfogadnia a szexuális különbözőségeket. Ez az elképzelés aztán változott, módosult, radikalizálódott. Kiegészült azzal, hogy erről a kérdéskörről már igen korán, az óvodától kezdve felvilágosítást kell adni a gyermekeknek. Továbbá azt is hirdeti, miszerint a férfi és női szexus pusztán a társadalom által alakított, nem pedig biológiai meghatározottságú. Ezért a gyermeknek jogában áll eldönteni, hogy fiúként, vagy lányként akar-e élni.


Sokan felvetik viszont azt a problémát, hogy a gender ideológiával találkozó kamaszok nem kapnak fogódzókat serdülőkori elbizonytalanodásuk folyamatában, miközben a szexuális szabadságnak mindent megengedő kérdésköreivel órarendszerűen foglalkoztathatják őket. Ez az ideológia azt állítja, hogy meg kell haladni a kényszer-szexualitást, és aki ezt nem így gondolja, intoleránsnak és homofóbnak nevezi.

Az előadást sokatmondó, mély csend hatotta át. Zárásaként a résztvevők véleményt formálhattak néhány, a gender ideológia által átitatott tankönyvből vett szövegrészletről.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza