Archívum

Kutatási beszámoló

A katonai repülés Vas megyei vonatkozású eseményeiről (1944–1945)

2015.01.28

Egyesületünk a Szombathelyt ért légitámadások pusztításaira, áldozataira emlékezve nemsokára közreadja Czirók Zoltán repüléstörténész „Tegnap istenítélet volt Szombathelyen” című kötetét. A márciusi könyvpremier előzeteseként szervezett találkozó közönsége bepillanthatott a történeti kutatómunka kulisszatitkaiba.

„Mindig is érdekelt a repülés, de ennek okát nem tudom megmondani. Az általános iskolai könyvtárban gyakorta időztem a haditechnikai kiadványoknál, 8. osztályos koromban pedig Pearl Harbourról tartottam előadást társaimnak. Főiskolai szakdolgozatomat Ászok ásza, avagy Erich Hartmann, a világ legsikeresebb vadászpilótája címmel írtam.” – árulta el Czirók Zoltán a beszélgetést vezető Mayer László levéltáros (MNL Vas Megyei Levéltára) első kérdésére. A határozott érdeklődési körű fiatal kutató egyébként sem volt már ismeretlen a múzeumbarátok körében, hiszen 2008-ban, az Egylet gondozásában jelent meg a "Végigdübörögtek felettünk a halál fuvarosai. Légi események a celldömölki és sárvári járás légterében (1944–1945)" című könyve, amelynek raktározásával nem kellett sokat vesződni: a készletet a megjelenést követő néhány hónap alatt elkapkodták az érdeklődők.

Fókuszban: könyv Horváth Ernő vadászpilótáról

Czirók Zoltán történeti kutatásai során örömmel fedezte fel, hogy éppúgy, mint ő, szintén Sárváron született a legendás Puma vadászrepülő század 2. világháború alatt hősi halált halt pilótája, Horváth Ernő. Ezért, és mivel nagyon kevés magyar vadászpilóta személyes emlékei, dokumentumai maradtak fenn, különlegesen örömteli feladat volt számára, hogy a pilóta halálának 70. évfordulójára elkészíthette a „Horváth Ernő, egy sárvári vadászpilóta a 2. világháborúban” című kiadványt. A könyv a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum gondozásában jelent meg a 2014. év végén. Czirók Zoltán kutatómunkájának eredményességéhez a szakma támogatása mellett a szerencse is hozzájárult: sikerült felvennie a kapcsolatot Horváth Ernő nővérének, Horváth Máriának fiával. A segítőkész családtagnak köszönhetően eddig nem publikált fényképek és megdöbbentő tények kerültek feltárásra.

Egy paksaméta az elsődleges forrásokból: csapatkönyvek

Mayer László kérdéseire Czirók Zoltán beavatta a jelenlévőket a készülő kötet kulisszatitkaiba is. Elmondta, hogy saját kutatásai mellett hatalmas segítséget kapott Kosztolánczy Tibortól, aki készségesen megosztotta vele tudását. Noha a forrásokhoz való hozzáférést napjainkra jelentősen megkönnyítette az internet, könyvének elkészítéséhez mégis a hagyományos könyvtári és levéltári kutatást helyezte előtérbe. A minél hitelesebb kép felvázolása érdekében újra kézbe vette a mások által már felhasznált forrásokat, de eddig ismeretlen dokumentumokat is felkutatott. 2013-ban Szombathely Megyei Jogú Város támogatásával Londonban egy héten át folytathatott kutatómunkát. Az USA-ban széles a spektruma azoknak az alakulatkönyveknek, amelyekben a magyarországi bombázásokkal kapcsolatos adatok bukkannak fel. Sajnos, amerikai tanulmányútra nem kerülhetett sor, így a legfontosabb iratokat a világháló segítségével kérte meg az American National Archives-ból, valamint az Amerikai Légierő Kutató Intézetből.
A 2015. március 25-én, a Savaria Múzeumban bemutatásra kerülő kötet a helytörténet és repüléstörténet iránt érdeklődők mellett a diákok és minden szombathelyi kötődésű polgár számára izgalmas, újszerű olvasmánynak ígérkezik.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza