Szergény, 2017

A Drink Works legújabb filmje

2017.09.17

Csupán egy éves a hagyomány, hogy a szergényi Örökségőr tábor hangulatát, az ott elvégzett gyűjtő és feldolgozó tevékenységet „dokumentumfilmben” örökítik meg a fiatalok, majd alkotásukat a Kulturális Örökség Napok szergényi programja keretében bemutatják.

Borongós, esős vasárnap délután. Gépkocsiajtók csapódnak a szergényi helytörténeti gyűjteménynek otthont adó régi iskolaépület előtt. A bejáratnál Buzás Etelka, a helyi múzeum ügyének leglelkesebb előremozdítója fogadja a Szombathelyről érkezőket. Itt van dr. Hollerné Mecséri Annamária etnográfus, aki az őszi népszokásokról tart előadást és a múzeumbogár klub középiskolásai közt Balázs Lóci, a „premierfilm alkotója”.
Miközben a vetítéshez szükséges technikát beszerelik a fiúk, ha nem is zsúfolásig, de megtelik közönséggel az evangélikus gyülekezeti terem. Annamari Petőfi idézettel indítja előadását, majd a rá jellemző igényességgel és derűvel közelítve a témához, sorra veszi az őszi jeles napokhoz kapcsolódó szokásokat, hiedelmeket.

Néhány bevezető gondolat után már pörög is a film, fiatalos lendülettel, sajátosan „lócis – Drik Works-ös” képi világgal idézve fel a fiatalok tábori életének néhány pillanatát, a műtárgyvédelmi és dokumentáló munka folyamatait, a helyi idős nénikkel folytatott beszélgetések részleteit.

Szent Vendel védencei a szergényi határban

Zárásként az egyesületi titkár – aki szintén először látta a frissiben készült alkotást –, egy „viharos tábori kerékpározás” emlékeiről szólva megemlíti, hogy az adott pillanatban bizony neki is eszébe jutott Szent Vendel, akiről a néprajzi előadásban is szó volt, és aki köztudomásúan a marhák védőszentje…

Kölcsönös búcsúzkodás Bözsi nénitől, Jutka nénitől – aki a helyi hagyományokat kötetbe szerkesztette –, és természetesen Búzás Etelkától annak reményében, hogy a megkezdett munka 2018-ban folytatódik, illetve a gyűjtemény fotózott, leírt része a világhálón rövidesen hozzáférhetővé válik.