Publius Ferrsius Avitus kalandos életútja

Csoportmunka a Savaria Múzeum időszaki kiállításában

2013.06.06

Hogy élt valaha egy Publius Ferrasius Avitus nevű ember, aki Kr. u. 150 körül született Savariában és katonaként a legio szent hadi jelvényének hordozója (signifer) lett, később centurióvá léptették elő, azt egyetlen feliratos kőemlék bizonyítja. Oltári szerencse!

A Savaria Múzeum „A római sas szolgálatában” című időszaki kiállításának főszereplője ugyanis fogadalmat tett és fogadalmához híven oltárt állíttatott Jupiter Dolichenusnak, amin olvashatók élettörténetének jelentős állomásai. A kő az 1700-as évek végén a germániai limes mentén, Németországban került elő. A múzeumbogár klubosok a kiállítás segítségével megismerve a korabeli történeti eseményeket megállapították: kalandos életútja lehetett főhősünknek! Bizonyára nem egyszer forgott veszélyben az élete a markomann háborúk idején. Talán személyesen is találkozott Marcus Aurelius császárral és a Római Birodalom számára végveszéllyel fenyegető háborús korszak végén talán visszatért szülővárosába, a szépülő, gyarapodó Savariába.

Publius Ferrsius Avitus kalandos életútja

A kiállítás ismeretanyagát feladatlappal vezetett csoportmunkában dolgozták fel a múzeumbogarak. Egy csapat feladata a fogadalmi oltár, a másiké a római katona fegyverzetének vizsgálata, a harmadiké a gyermekként elképzelt Avitus viasztábláján szereplő feladat megoldása, a negyediké érmék és szobrok azonosítása, az ötödiké szituációhoz kötött párbeszéd szerkesztése, a hatodiké minél több, sas-ábrázolásos tárgy felkutatása, a hetediké egy emelőszerkezet működésbe hozása, a nyolcadiké istenek és attribútumaik társítása volt. Végül a párok megosztották a többiekkel a megoldás során szerzett ismereteiket, tapasztalataikat.