Archívum

Poetovio (Ptuj) – a titkokat őrző város

Első lépések a Borostyánkő úton

2016.07.02

Közel félszáz szombathelyi múzeumbarát szállt autóbuszra e forró nyári napon, hogy felkeresse a késői ókori vallási élet világszerte ismert emlékhelyeit Ptujban (Szlovénia). A Mithras-szentélyek mellett feledhetetlen élményt nyújtottak a várost fenségesen uraló vár kiállításai is.

A program a várkastélyban kezdődött, amely egy időben a Herberstein család (vagy inkább nemzetség) tulajdona volt. A família alapítója, György gróf és neje 19 gyermeket adott a világnak. Családi címerük heraldikai érdekessége: az osztatlan aranyszínű pajzsot övcsatok ékesítik. A legenda szerint a grófné egy alkalommal majdnem a Drávába veszett, de férje övébe kapaszkodva megmenekült a vízbefulladástól.
A kastélylátogatás az interaktív pontokkal még hangulatosabbá (és hangzatosabbá) tett szépséges hangszergyűjteménnyel indult. A modern technika segítségével a látogatók megszólaltathatják a különböző klavikordokat, harmóniumokat, tárogatókat. A gyűjtemény legrégebbi darabja egy római kori kettős síp (tibia) a 2–3. századból. Hasonló fúvós hangszer leletek kerültek elő Brigetioból (Szőny-Komárom) is.

Orientáliák és múzeumbarátok a vár dísztermében

Figyelmet érdemel a díszteremben elhelyezett orientália-gyűjtemény. Egzotikus tájak (Kína, India, Afrika, Amerika) népeinek portréi sorakoznak a falakon arról árulkodva, hogy milyennek képzelték el az európaiak a távoli földrészek lakóit a 17. század végén.
A kastély fogadóépületében kapott helyet a néprajzi kiállítás, amely a Ptuj környéki farsangi alakoskodókra, a kurentekre, vagy másként korantokra koncentrál. A Mohács környéki busókhoz hasonló maskarások szintén a telet hivatottak kolompolással elűzni.

Várostorony

A vártól csupán néhány lépés a városközpont, amely önmagában is látványos. Az óváros a klasszikus középkori utcahálózattal, a dombról lefutó zegzugos sikátorok szövevényével igazi mediterrán hangulatot áraszt. Ínyenceknek belvárosi séta közben szívből ajánlott a szlovén jegeskávé: tikkasztó időben hölgyeknek és gyerekeknek ebéd helyett is megteszi.
A kirándulás a Mithras-szentélyek felkeresésével zárult. A téma különlegesen érdekes volta miatt a mithreumokról külön tudósításban számolunk be.
Köszönet illeti M. Kozár Máriát a gondos szervezésért, Varga Pétert a vallástörténeti tájékoztatókért és a ptuji városi múzeum munkatársát az érdekfeszítő tárlatvezetésért.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza