Önkéntes gyűjteménygondozók

...a csempeszkopácsi Pungor Zoltán Múzeumban

Feltöltve: 2017.09.30

2017. September 30. Saturday

A csempeszi kiskastély minden helyisége tartogat valami különlegességet az odalátogató számára. Bár alapítója, Pungor Zoltán tanár úr (1939–2006) jól dokumentált gyűjteményt hagyott hátra és a falu is szeretettel gondozza a kollekciót, mégis jól jön néha a múzeumbarátok segítsége.

Éppen 10 évvel ezelőtt, egy honismereti tábor keretében az ifjabbak, vagyis a múzeumbogár klubosok 6 dolgos napot töltöttek el az Árpád-kori templomáról ismert település múzeumában. Jó volt látni, hogy az akkor konzervált műtárgyak, különösen a fémek, most is megfelelő állapotban vannak. A Savaria Múzeum restaurátorai azonban nemrég a rovarkártevők okozta problémákra figyelmeztettek. A padlástérben elhelyezett szekerek (!) és környezetük takarítása szintén időszerűvé vált, különösen azért, mert az augusztusi viharok kárt tettek a héjazatban: jó néhány kúpcserép bánta az élénk széllökéseket, utat engedve a csapadéknak és az ég madarainak.Krenner Róbert polgármester úrral történt egyeztetést követően, szeptember utolsó szombatján egyletünk és a település önkéntesei, Edőcs Judit restaurátor (Savaria Múzeum) útmutatásait követve, elvégezték a legkritikusabb állapotban talált fatárgyak konzerválását. Kezük nyomán egyszerű kivitelű árnyékoló vásznak kerültek a kitakarított helyiségek megtisztított ablakaira. A tisztítószerek és faanyagvédő szer beszerzése mellett a padlástér takarításához még ipari porszívót is biztosított a helyi önkormányzat. Az összefogásban (és az önkéntes munkában is) jelentős szerepet vállalt Simonné Pungor Mária, a múzeumalapító leánya.