Nem hallgattak a múzsák

...a karneváli forgatagban sem

2016.08.26

A lassan hömpölygő tömegből leszakadva meg-megálltak a karneválozók a Civil Korzón, hogy belehallhassanak a Vasi Múzeumbarát Egylet nyitott versmondó köre és a Vivace Kamarazenekar közös műsorába. A Művészetek Utcája színpadánál pedig kisebb csődület alakult ki a múzeumbogár klubosok színi előadása alatt.

Légcselló és légzongora a főpróbán (fotó: Sztelly)

Az Egylet rendezvényeit rendszeresen látogatók előtt nem titok, hogy a 2015 áprilisában debütált, minden költészetpárti tag számára nyitott versmondó körnek nem ez volt az első műsora: a 2015. év karácsonyán és 2016 áprilisában is megörvendeztették az érdeklődőket egy-egy csokor költeménnyel. Elérkezett az idő, hogy a kör néhány tagja a Savaria Történelmi Karnevál közönsége előtt is verseljen. Hisz a költészetnek mindig és mindenütt helye van – így a Savaria Karneválon is.
Csütörtökön délelőtt a Szent Márton utcában sétálók már felfigyelhettek a főpróba jeleneteire. Igaz, akkor még csak egy szál valódi fuvola, illetve légzongora és légcselló „szolgáltatta a muzsikát”.
A karneváli közönség két alkalommal, pénteken és szombaton 16 órakor hallgathatta meg az előadást. A 20. századi és kortárs magyar költők verseiből összeállított füzér az emberi kapcsolatokról és a természethez való kötődésről szólt. Az öttagú Vivace Kamarazenekar – Ferencz-Tóth Szilvia, Hanusz Orsolya és Schmidtné Vinczi Réka, Tóth Beáta, valamint Tóthné Temes Kinga – a költemények hangulatához illő barokk dallamokat játszott.
Mindeközben az Egylet standjánál Kántor Orsolya stencil-technikát tanított a járókelőknek. A Szent Márton alakos lenyomatokat akár könyvjelzőként is be lehetett tenni az Egylet frissen megvásárolt kiadványainak egyikébe.

Viszik az ifjúasszonyt (fotó: Horváth Gergő)

Lázasan sürgölődtek az idei nyáron a múzeumbogarak. Lelkes zrínyis diákokkal kiegészülve ugyanis – a tavalyi régésztábori ősbemutató után – Várnainé Balogh Beáta vezetésével eltökélték, hogy felújítják, és ismét színre viszik Varga Péter (Cserga) „A törvény napja, avagy: hogyan találkozott az ifjú Martinus Nagy Konstantinnal” című színdarabját. Az előadásra 2016. augusztus 27-én, szombaton 13 órakor került sor a Művészetek Utcája színpadán. Már a korhű öltözékek inspiráló látványa és a veretes, olykor humoros szófordulatok miatt is érdemes volt jelen lenni az előadáson. Sőt mi több, az előadást türelmesen végigszemlélő nézőközönség egy hamisítatlan római esküvői szertartás és egy harsány piaci jelenet részese is lehetett.

A szereposztás:
Flavius Valerius Aurelius Constantinus: Czirók Dániel
Junius Annius Bassus: Gorza Zsigmond Zsombor
Caius Caelius Saturninus: Pintér Ákos
Claudius Florentius: Janzsó Ádám
Flavius Fuscus: Németh Mátyás
Aurelius Quintillius és Claudius Florentius Iuvenes: Kalocsai Zoltán
Flavius Dalmaticus (Martinus apja), és Heliodorus, fazekas és a centurio: Póczik Milán
Martinus (a későbbi Szent Márton): Deák Máté
Servius Historicus (narrátor): Pataki Júlia
Lucia, kereskedő: Csontos Luca
Valeria, kereskedő, és a menyasszony barátnője: Pintér Anna Sára
Marcia, járókelő 1.: Simon Veronika
Gaia, járókelő 2. és a menyasszony barátnője 2.: Esztergályos Fanni
Petronia, járókelő 3.: Karáth Nóra
Samuca Respecta, menyasszony: Várnai Anna
Násznagy: Becze Gábor Tamás
Vesta szüzek: Kertész Fanni, Gorell Flóra, Karáth Nóra, Csontos Luca, Simon Veronika, Pintér Anna Sára
pronuba (tekintélyes római matróna): Várnainé Balogh Beáta

Ezúton is köszönetet mondunk Várnainé Balogh Beáta tanárnőnek önzetlen felkészítő munkájáért, tettre kész tanítványainak és a Vasi Múzeumbogár Klub tagjainak pedig az emlékezetes alakításokért. Köszönjük a közönség lelkes tapsait. Amennyiben pedig valaki a karneváli forgatagban elszalasztotta volna megtekinteni a darabot, figyelje a híreket Szent Márton nap környékén!