Múzeumpedagógiai workshop az ausztriai Neutalban

2010.11.12

Napjainkban kiemelt fontossággal bírnak az iskolai oktatáshoz kapcsolható feladatok, és gyakran vetődik fel a kérdés, hogy a múzeumok miként nyújthatnak segítséget a történelem élményszerű feldolgozásához.

Ezzel együtt a muzeális intézmények, gyűjtemények új feladatköre lehet a nyugdíjasok és az ő tapasztalataik, tudásuk benntartása a társadalmi körforgásban. A múzeumok társadalmi szerepvállalásának tanulmányozása, a tapasztalatok cseréje céljából a Vasi Múzeumbarát Egylet a Burgenlandi Társadalomkutató Intézettel (Burgenländische Forschungsgesellschaft) és a neutali Építészeti Múzeummal (Museum für Baukultur – MUBA) közösen mini-konferenciát szervezett. A workshopnak a MUBA otthont. A program a következőképpen alakult:

Erich Tummer polgármester úr köszöntője után dr. Gert Tschögl (történész, Burgenlandi Társadalomkutató Intézet) ismertette a projekt céljait.

Ezután Sen. Robert Dominkovits mutatta be a „Kőről Kőre Egyesület” tevékenységét. Az egyesület 2003-ban alakult, célja a Neutali Építészeti Múzeum felépítése volt, majd annak 2005. évi megnyitása óta nyugdíjas önkéntesekkel való működtetése is.
Dr. Susanna Steiger-Moser (történész, MUBA-Neutal, Építészeti Múzeum) előadása „A Múzeum ötletének megfogalmazásától az UNESCO-s kulturális örökségig” címet viselte. Neutalban a múzeum közkívánatra létesült. Idősek elmeséléséből és levéltári anyagokból kiderült, hogy élt itt egy speciális felkészültségű munkás-csoport, akik a magas ipari kémények megépítésére szakosodtak. Mivel gépek még nem álltak rendelkezésre, a kéményépítés nagyon veszélyes foglalkozás volt, amely különleges tudást igényelt. Ennek a letűnt szakmának állít emléket a múzeum. Természetesen iskolásokat is fogadnak kéményépítő és téglakészítő múzeumpedagógiai foglalkozásokon. A tanácskozást Andreas Lehner „Kultúraközvetítés gyermekek számára a hartbergi múzeum állandó kiállításaiban” című előadása zárta. Lehner úr két éve nyert támogatást az osztrák állam által finanszírozott pályázaton, amely a történelem interaktív tanítását támogatta. Három múzeumpedagógiai programot dolgozott ki munkatársaival a hartbergi múzeum számára. Az első kettőben egy-egy képzeletbeli, a harmadikban két valós személy a központi figura. A kisebbeket egy sámánasszony, Makuma Sama vezeti végig Hartberg őskori történetén, vagy Julia, a római korban élt fiatal lány meséli el, hogy milyen volt az élet Hartbergben az ókorban. A valós élettörténeteken alapuló harmadik foglalkozás címe „A két Karcsi”. Két kisfiú megrázó élettörténete bontakozik ki a résztvevők közreműködésével: a főszereplőket 1944-ben, 10 éves korukban a származásuk miatt hurcoltak el koncentrációs táborba.