Múzeumbogár kincsvadászok

…a Göcseji Múzeumban

Feltöltve: 2017.12.02

2017. December 02. Saturday

A kalandos történetű Seuso-kincset, amelynek immár minden ismert darabja visszakerült Magyarországra 2017. október 29-én indította országjáró körútjára a Magyar Nemzeti Múzeum. A múzeumbogár klubtagok Zalaegerszegen csodálták meg a műkincsegyüttest.

Az ezüstből készült, helyenként aranyozással díszített edénykészletről már a vonaton, utazás közben elmesélte Varga Péter, hogy egyes feltételezések szerint I. Valentinianus császár szánta nászajándékul a csodás kollekciót Seusonak. A nagyvonalú (9,1 kg aranynak megfelelő értékű) ajándék egyik dísztáljának lakomajelenetén bizonyára az ajándékozót ábrázoló figura emeli a poharát az ifjú párra. Lehetséges, hogy az ún. vadász-tál gravírozott körfelirata: „HEC SEVSO TIBI DVRENT PER SAECVLA MVLTA POSTERIS VT PROSINT VASCVLA DIGNA TVIS („Maradjanak meg számodra ezek az edények, Seuso, évszázadokon át, hogy utódaidnak is méltóképp hasznára váljanak.”) szintén Valentinianustól származik. A Göcseji múzeum ősi kincsei köztCserga kiemelte, hogy nem csupán nemes anyaga okán, de művészettörténeti szempontból is felbecsülhetetlen értéket képvisel a Kr. u. 4. századból származó 14 nagyméretű ezüstedény.

Leírhatatlan élményt jelentett számunkra, hogy a sejtelmesen megvilágított vitrinek üvegén át, karnyújtásnyi közelségből lehetett megvizsgálni minden tárgyat! Többen felfigyeltek például a vadász-tál köriratát tagoló christogramra, a különféle ötvösművészeti technikákra, a tárgyak eltérő díszítési stílusára.

A múzeumbogarak és kísérőik az estébe nyúló látogatás során a Göcseji Múzeum állandó kiállítását is megtekintették.