Múmiák testközelben

Vonatkirándulás Budapestre

2011.10.15

A hideg időjárás ellenére szép számban gyűltünk össze klubtagok és barátok, hogy budapesti utunk során a múmiák és a sarkvidéki élőlények titokzatos világával ismerkedjünk.

A Szépművészeti Múzeum „Múmiák testközelben” című kiállítását Fullér Andrea egyiptológus tárlatvezetésével tekintettük meg. Bevezetésképpen szó esett a múmiák lelőhelyeiről, az egyiptomiak temetkezési szokásairól, az isteneikről, az állatok szerepéről. A kiállításban négy olyan múmia szerepel, amelyekről eddig keveset lehetett tudni. A vizsgálatok során sok érdekesség derült ki róluk. Rer például egy 20–24 éves korában elhunyt nő volt, akinek halálát erős fizikai trauma okozta. Találkozhattunk a kiállítás szombathelyi „származású” leletével is. Látványos volt a tárlatvezetés azon része, amikor Hortesznaht múmiájának eredeti arcvonásai megelevenedtek előttünk. És ami a legérdekesebb volt, az a mumifikálás technikája. Először a holttest orrán keresztül eltávolították az agyat, amit aztán eldobtak. Egy obszidián késsel hasának bal oldalán hosszanti vágást ejtettek, azon át kivették a halott gyomrát, tüdejét és máját. Csak a szív maradt a helyén. A szerveket sziksóban kiszárították, majd kanopusz-edényekbe tették, vagy becsomagolva visszahelyeztek a testbe. A halottra sziksót szórtak és 40 napig hagyták száradni. Az egész mumifikálás 70 napot vett igénybe.

A kiállítás megtekintése után egyiptomi táblát – úgynevezett halotti sztélét – készítettünk, amit végül emlékbe haza is lehetett vinni. A táblakészítést egy 3D-s vetítés követte, ahol láthattuk, hogyan vizsgálták a Budapest Múmia Projektben érintett négy múmiát.

A Szépművészeti Múzeumból átsétáltunk a Vajdahunyad-várban található Magyar Mezőgazdasági Múzeumba, ahol a forró egyiptomi élmények után a jég birodalmába látogattunk. Megismerhettük az „Észak egyszarvúját”, a narvált, a Déli sarkon nyíló két virágos növényt, a grönlandi cápát, a hótücsköt és a lundát. Megdöbbentő volt látni, hogy ebben az élettelennek tűnő környezetben nagyon is sokszínű élet van jelen. A frissen szerzett ismeretekből tudáspróbán adhattunk számot és a tudás elnyerte jutalmát: a tesztet helyesen kitöltők ajándékot kaptak.
Csakúgy, mint a korábbi kirándulásokon, most is remek hangulatban gyarapíthattuk tudásunkat és ismerkedhettünk a világ sokszínűségével.