Archívum

Mire való a palóka, a tézsla, avagy a kurugla?

Vendég: Zsoldosné Csidei Valéria gyűjteménykezelő

2012.10.26

Az ugyan nem derült ki a klubfoglalkozáson, hogy mi fán terem a címbeli három holmi, a tézsla, a palóka meg a kurugla, viszont Zsoldosné Csidei Valéria, aki a Savaria Múzeum Néprajzi és Történeti Tárában dolgozik gyűjteménykezelőként, remek játékot hozott számunkra.

Legszívesebben azonnal kézbe vettük volna a múzeumbogár klub asztalain elhelyezett eszközöket, ám a régiségekkel való ismerkedést, vagyis a „Zsák a foltját, keresd a párját!” című játék kezdete előtt vendégünk röviden elmesélte, hogy mi a feladata egy múzeumi gyűjteménykezelőnek. Szavai nyomán végigkísértük egy tárgy útját a gyűjtéstől a leltározáson át a raktári polcra, esetleg kiállításba kerülésig.
Arról, hogy egy tárgy bekerüljön-e a múzeum gyűjteményébe, mindig az adott szakterület szakértői, a régészek, történészek, néprajzkutatók döntenek. Alapvetően háromféleképpen gyarapodhatnak a múzeumi tárak. A vásárlás, ajándékozás ritkább esetben fordul elő, inkább a muzeológus szakemberek gyűjtőmunkájának eredményeként lesz egy eszközből, műalkotásból, iratból, fényképből múzeumi műtárgy. Gondoljunk csak a régészeti ásatásokon előkerülő leletekre, vagy a néprajzi gyűjtő utak során felkutatott régi szerszámokra, bútorokra! De attól a pillanattól kezdve, hogy a tárgy bekerült a múzeumi nyilvántartásba, vagyis bejegyezték legfontosabb adatait a gyarapodási naplóba, majd a leltárkönyvbe, a gyűjteménykezelő felel érte. Ő írja rá a leltári számot, tölti ki a leltárkönyv rovatait, esetleg a muzeológus szakember útmutatásai szerint.

Előtérben: tárgykarton és leltárkönyv

Mitől van muzeális értéke egy tárgynak? Ha sok mindent tudunk róla! Tudjuk például, hogy mikor, ki, hol, miért, mire használta, ki és mikor gyűjtötte stb. Éppen ezért a leltárkönyvben a megnevezés és a leltári szám mellett egyéb, azonosításra alkalmas adatok is szerepelnek. Sőt minden műtárgyról készül egy úgynevezett tárgykarton is, amelynek 8 pontja van: megnevezés, leírás (ezt a muzeológus készíti), méret, a tárgy „életére” vonatkozó adatok, múzeumi információk, szakirodalom, ki gyűjtötte és végül: ki leltározta. Manapság mindezt már számítógépes adatbázisban rögzítik. A gyűjteménykezelő feladata a raktár rendjének fenntartása, a múzeumba érkező kutatók kiszolgálása, a kiállítások előkészítésében való közreműködés éppúgy, mint a múzeumi segédgyűjtemény – vagyis a muzeológusok kutató és feldolgozó munkája során készült fényképfelvételek, kéziratok, hang- és filmfelvételek nyilvántartásainak vezetése. Ha röviden össze akarjuk foglalni e fontos, nagyon is gyakorlatias munkakör lényegét, úgy is fogalmazhatunk, hogy a gyűjteménykezelő leveszi az aprómunka terheit a muzeológus szakemberek válláról.

Anna kezében a betlehemi csillagot felbocsátó eszköz (szépjelen)

Ezen információk elmondása, bemutatása után kezdődött a „Zsák a foltját…” játék, amelynek ötlete a Savaria Múzeum egyik néprajzkutatójától, dr. Horváth Sándortól származik. Az asztalokra felhalmozott különféle rendeltetésű tárgyak közt kellett összefüggéseket találni. Néha bizony már ahhoz is szükségünk volt vendégünk segítségére, hogy felismerjük a kópicból kihúzott cédulán szereplő tárgyat. Hát még amikor a párját kellett kikutatni! De végül azért megoldódott minden rejtély: kiderült például, hogy a háromkirályok egyikének papírkoronája és a betlehemi csillagot magasba küldő eszköz – ami a betlehemes játékban elzengett ének miatt a „szépjelen” nevet viseli – használatuk okán összetartoznak. Így lett a kiscipő párja a cipőgomboló, a tűzszerszámé a dohányzacskó és így tovább.

Köszönjük Zsoldosné Csidei Valériának ezt a hasznos játékkal eltöltött klubfoglalkozást!


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza