Milyen legyen a jövő múzeuma?

Nagy Rajzolás a Savaria Múzeumban

2013.10.25

Az esemény az Európa-szerte népszerű Nagy Rajzolás (Big Draw) akció „Rajzold meg a holnapot!” című központi tematikájához kapcsolódott. A szervezők arra biztatták a múzeumbogár klubtagokat, hogy engedjék szabadjára fantáziájukat és rajzolják le, milyennek képzelik el a jövő múzeumát.

Milyen legyen a jövő múzeuma?

A rövid két óra alatt létrehozott alkotások közös vonása, hogy a gyermekek szakítottak a hagyományosnak mondható, 19. századi formákban megszokott múzeumépülettel és többnyire hipermodern, űrállomás-szerű kutatóbázisként jelenítették meg a jövő múzeumát. A kiállítások tartalmát tekintve viszont inkább a hagyományos múzeumi témák jöttek felszínre, de azzal a kitétellel, hogy a bemutatás csak az interaktivitás jegyében képzelhető el.
Az alkotómunkát megelőző beszélgetés során a következő alapelveket rögzítették a múzeumbogarak:
Legyen egy hatalmas terem, ahol a valóságoshoz hasonló körülmények közt ásatást lehet játszani. Jó tárlatvezetőkre akkor is szükség van, ha számos interaktív eszköz működik a múzeumban. Az épület legyen tágas, tiszta, kívül és környezetében gondozott. Gondoljon a tervező a fogyatékkal élőkre is. Legyen az épület környezetbarát, vagyis a működtetéséhez szükséges energiát napelemekkel, szélerőművel és más alternatív módon állítsák elő. Az élővilágot ne kitömött, hanem élő állatokkal mutassák be. Akármi is lesz a kiállítás témája, fontos, hogy az emberek számára izgalmas legyen, és érthető módon legyen összeállítva a tartalom. Szóljon a régi múzeumokról, állítson emléket az egykori kutatóknak is. És a legszebb gondolat: a világ teljességét lehessen benne felfedezni!

Nagy Dennis alkotása

Nagy örömünkre szolgál, hogy egy hódmezővásárhelyi kisfiú is elküldte a fényképet a jövő múzeumáról készített alkotásáról, amelyet így ismertetett:
„Nagy Dennis vagyok, szeretném pár mondatban elmagyarázni a makettomat. Arra gondoltam, hogy nagyon érdekes lenne egy olyan múzeum, ami a bolygókkal foglalkozna. Az épület űrhajó alakú lenne, hogy tükrözze a múzeum fajtáját. Belül annyi emelet lenne, ahány bolygó van a Naprendszerben, plusz a mi Holdunk. Az emeletek úgy lennének kialakítva, mintha igaziból a bolygókon lennénk. Persze űrhajó alakú lift vinne fel az emeletekre, ami belülről is úgy nézne ki, mint egy űrhajó. Ki lehetne próbálni a holdjáró autókat, persze szkafanderben és meg lehetne tapasztalni a súlytalanság érzését. Minden emeleten interaktív programok segítségével mindent megtudnánk a bolygókról, mintha igazából ott lennénk. Lennének műholdak, űrszondák, minden űrkutatással kapcsolatos dolgok. Nagyon remélem, hogy néhány év múlva osztálykirándulásra elmehetnénk egy ilyen múzeumba. Talán éppen Szombathelyre?”

Köszönjük az értékes, szép és gondolatgazdag alkotásokat!