Így készül a szépjelen

2018.12.04

Karácsony közeledtével már érezni a levegőben azt a bizonyos bizsergető várakozást. A Múzeumbogár Klubot e péntek délutánon azonban még nem az ünnepi illat, hanem a frissen csiszolt fenyőlécek illata lengte be.

Fontos az összeállítás módja

Úgynevezett „szépjelen” készült Nagy Endre muzeológus instrukciói alapján. A lelkes fúrás-faragásban Tóth Kálmán (Kami) is a gyerekek segítségére volt.

Nem tudod, hogy mi fán terem a „szépjelen”? A háromkirályjárás nevű népszokás kelléke ez az ügyes „csillagkiugrató” szerkezet. A karácsonyi ünnepkört lezáró vízkereszt (január 6.) napján régen házról házra jártak a három királyokat (a bibliai napkeleti bölcseket) megszemélyesítő, jelmezes gyerekek. A szépjelen vivője a csillagének refrénjére magasba emelte a szalagcsóvás betlehemi csillagot. Bozzaiban 1968-ban még javában élt a háromkirályjárás. Mivel Bozzairól (Kami falujáról) van szó, teljes terjedelmében közöljük a Békefi Antal gyűjtéséből származó ének és a záró jókívánság szövegét:

Három királyok napján,
Országunk egy istápján
Dicsérjük énekekkel,
Vigadozó versekkel!
Szép napunk támad

Királyok ajándékát,
Aranyat, tömjént, mirhát
Vigyünk mi is urunknak,
Ártatlan Jézusunknak!
Szép napunk támad.

Hol vagy, zsidók királya?
Mert megjelent csillaga.
Betlehemben találják,
Kis Jézust körülállják.

Kérjük Szűz Máriát,
Kérje értünk Szent Fiát,
Hogy bennünket megtartson,
Az ellenség ne ártson!
Szép napunk támad.

Az istálló fölött megállapodik a csillag, a csillag.

Adja Isten, hogy több vízkereszt napját is megérhessünk,
erővel, egészséggel eltölthessük!
Dicsértessék a Jézus Krisztus.
- Mindörökkén, amen.

Furtunk faragtunk

Csillagfelbocsátó szerkezetet ti is tudtok készíteni, ha akad a közelben közös barkácsolásra kapható felnőtt családtag. Egy jó tanács: a léceket, úgy kell egymáshoz erősíteni, hogy azok egy síkban állva összecsukhatóak legyenek. (Lásd a galériában!)

Amire szükségetek lesz:
- fúró
- kalapács (kicsi)
- vékony lécek a következő méretben:

• 2 db 35 cm
  • 1 db 25 cm
  • 6 db 20 cm
  • 1 db 12 cm

- szegecsek (13 db) és alátétek (26 db).
- sárga vagy kék színű csillag

Ha nem akad, aki segítsen, de mégis szeretnél barkácsolni, gyere el 2018. december 8-án, szombaton délután a Szombathelyi Képtár karácsonyi vásárára, ahol számíthatsz az öregebb múzeumbogarak segítségére.

Tóth Kálmán és Sztelly