Archívum

Hogyan működik a feleltetőrendszer?

A múzeumbogár klub vendége ezúttal Tőke Gábor informatikus volt

2012.03.23

Vendégünk bemutatkozása előtt kipróbáltuk, hogy mennyire válnánk be muzeológusnak. Mindenki kapott egy-egy tárgyat, amelyről a múzeumokban használatos tárgyleíró kartont kellett készíteni. Így megtapasztaltuk, hogy bizony nem is olyan könnyű szavakba önteni egy-egy tárgy fizikai tulajdonságait.

Még a bambisüveg, vagy egy játékautó is feladhatja a leíró számára a leckét, hát még ha egy régi írószerekkel telerakott fa tolltartóról, vagy egy honfoglalás kori karperecről van szó!
E bevezető játék után megtudtuk, hogy a múzeumi számítástechnikai rendszergazda kezeli a leltárba vett műtárgyak nyilvántartására szolgáló adatbázisokat. Ha ezen adatbázisok jól működnek, nagyon gyorsan ki tudjuk keresni a minket érdeklő fotót vagy tárgyat a Savaria Múzeum digitális gyűjteményéből.

Vendégünk mesélt a kiállításrendezéssel kapcsolatban felmerülő grafikai munkákról, majd a kedvünkért üzembe helyezte az ún. feleltetőrendszert. Ez a 15 darabból álló, rádiójeleket továbbító készülék-szett - visszataszító elnevezésének ellenére - remekül alkalmas például műveltségi játékok, vetélkedők lebonyolítására.
Készült is egy ilyen kísérleti jellegű, feleletválasztásos játék, amelyben az elmúlt hetek múzeumbogár klubos eseményein elhangzott ismereteket elevenítettük fel.
Végül felkerestük a munkaszobát, ahol a központi számítógép és az archiválásra szolgáló szekrények is helyet kaptak.

Köszönjük Tőke Gábornak az izgalmas délutánt!

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza