Határtalan gyűjtőszenvedély

2010.05.18

A Múzeumi Világnapon, a Savaria Múzeumban nyílt meg a vasi megyeszékhelyen élő Pittmann Lászlóné Mikó Ildikó és a burgenlandi Künstlerdorf Neumarkt an der Raab gyűjteményéből válogatott kiállítás.

A szelekció szempontja „kronológiai jellegű” volt: az 1970-es évek grafikai törekvéseinek összevetésére vállalkoztunk a sokszorosított grafikai technikákat alkalmazó jeles osztrák és magyar művészek alkotásainak egymás melletti felsorakoztatásával. A grafikai anyag válogatását Andras Lehner képzőművész és Tóth Kálmán múzeumpedagógus végezte el. A kiállításban a következő művészek alkotásai kaptak helyet: Cristoph Donin, Elfriede Ettl, Gácsi Mihály, Kass János, Perei Zoltán, Reich Károly, Rékassy Csaba, Edi Sauerzopf, Walter Schmögner, Johannes Wanke, Ferry Zotter.

A tárlat két vitrinben a művészi grafika készítésének technikai eszközeiből (linóleummetszet, rézmetszet és rézkarckészítés) is bemutatott néhányat. A kiállítótérben elhelyezett IKT-eszközön (számítógép, érintőképernyő) a Pittmann-gyűjteményről és a Künstlerdorf Neumarkt an der Raab kollekciójáról készült, magyar és német fordítással ellátott riportfilm volt megtekinthető. Itt lehetett elolvasni a kiállító művészek magyar és német nyelvű életrajzát is. A filmfelvételeket Göndör Gábor készítette és szerkesztette, a német fordítás Geröly Krisztina, a Vasi Múzeumbarát Egylet munkatársa nevéhez fűződik.

A kiállításnyitót követő workshop keretében Salamon Nándor művészeti író, a Szombathelyi Képtár nyugalmazott igazgatója és Andreas Lehner tartottak előadást, az 1970-es évek blues-zenéjéből Varga Péter, a Szombathelyen közismert Cserga és Barátai Blues Band vezetője adott ízelítőt. Salamon Nándor a Vasi Múzeumbarát Egylet rendelkezésére bocsátotta előadásának kéziratát.

Salamon Nándor megnyitó beszéde itt olvasható.