Archívum

Bányavirágok és trófeák

Vendég: Pődör György, beszélgetésvezető: prof. dr. Vig Károly

2012.04.04

A Vasi Múzeumbarát Egylet „Gyűjtemények gyűjteménye” című sorozata 22. eseményének középpontjában a Pődör-ikerpár, György és Miklós kollekciói álltak. A rendezvénynek külön aktualitást adott az a tény, hogy Pődör Miklós közel 600 trófeát számláló vadászati hagyatékát örökösei nemrégiben a Savaria Múzeumnak adományozt

Bányavirágok és trófeák

„A bennünket körülvevő világ alapvető jellemzője a sokféleség” – kezdte bevezetőjét prof. dr. Vig Károly. Igaz ez az ásványokra is és talán pont ez sarkallja a rájuk csodálkozó embert azok gyűjtésére, birtoklására. „Nincs két egyforma ásvány, ez ejti rabul a gyűjtőt.” A Pödör György kollekciójának első, alapító darabja egy pirites-markazitos kőzet volt, amelyet még vasszilvágyi általános iskolásként kapott kedves tanítójától. A középiskolás kirándulások újabb és újabb gyűjtési lehetőséget teremtettek számára. Az egyetemi évek alatt visszafogottabban, ám a diplomák megszerzését követően egyre szenvedélyesebben gyűjtötte az őt rabul ejtő bányavirágokat. A gyűjtemény szép lassan kinőtte a lakást, majd a pincét is, mígnem Pódör György neje, Kusler Erzsébet inspirálására megszületett a múzeum ötlete. Az évtizedek alatt összegyűjtött kollekció legjava egy meglehetősen rossz állapotban levő volt tejcsarnok épületének felújítása után került kialakításra. A ma már közel 30 ezer darabossá növekedett ásvány-, kőzet-, illetve fosszíliagyűjteménynek a megyénkben egyedülálló vasszécsenyi Ásványmúzeum ad otthont, amely bárki számára nyitva áll és ingyenesen látogatható.

Bányavirágok és trófeák

A speciális gyűjtemény speciális gyűjtőtevékenység által gyarapszik. Pödör György alapító tagja a Magyar Minerofil Társaságnak és a szombathelyi Koch Sándor Ásványbarát Körnek, illetve a Földtani Örökségünk Egyesületnek. Gyűjtőutakat szervezett a Savaria Múzeummal, az MMIK TermészetBÚVÁR Körével, de elkísérte a Gotthard Jenő Általános Iskola tanulóit a Zempléni-hegységbe, Gyöngyössolymosra, ahol tűzpiros jáspist és opált gyűjthettek a nebulók. Pödör György nemcsak mérnök, gyűjtő, de az irodalom területén is aktív alkotó munkát folytat. Három önálló verseskötettel is büszkélkedhet: Szélmalomverő (1985), Pecsétek feltörése (1991), Zodiákus (2008). Verseit olvashatjuk a helyi és regionális sajtóban egyaránt.

Bányavirágok és trófeák

Az ásványgyűjtő ikertestvére, Pödör Miklós életében és munkájában is Szombathelyhez kötődött, ezért gondolták családtagjai úgy, hogy a szebbnél-szebb darabokat tartalmazó trófeagyűjteménynek, vadászatokról készült fotóanyagnak a Savaria Múzeumban van a helye. Az előadáson elhangzottak egy, remélhetőleg hamarosan, a nagyközönség elé táruló kiállítás terveinek gondolatmorzsái is. A beszélgetés résztvevői előzetesben megtekinthették a múzeum dísztermében ideiglenesen elhelyezett, hazai tájakon, Namíbiában és a Mari Köztársaságban elejtett vadak preparátumait, trófeáit.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza