Archívum

Fotók a múltból

Alsóőri családok története képekben

2013.06.12

A rendhagyó kötetbemutató remek alkalmat nyújtott arra, hogy képet alkossunk egy olyan magyarlakta településről, amely a magyar-osztrák államhatár túloldalán éli mindennapjait. Láthattunk csoportképeket a közösségi eseményekről, felvételeket a családi élet sorsfordulóiról, hallhattunk nótákat, vidám és szomorú történeteket is.

Alsóőrről újabb könyv látott napvilágot 2012 karácsonyára. A kiadvány az 1988-ban megjelent „Alsóőr történetéből”, valamint a 2002-ben a „Száz magyar falu könyvesháza” sorozatban kiadott Alsóőr monográfia után a határon túli magyarok lakta településről szóló harmadik kiadvány. Benne a falu ünnepei és mindennapjai, élők és már elhunyt alsóőriek arcai tűnnek fel.

Dr. Horváth Sándor néprajzkutató arról a településről faggatta az alsóőri vendégeket, Szabó Ernőt, Posch Ferencet és az UMIZ intézményvezetőjét, Kelemen Lászlót, amelyet évszázadokig a nyugati magyar határ őrzését végző, nemesi rangot szerzett népesség lakta. A 180 oldalas könyv legrégibb fotója – a 2800-ból kiválasztott 300 között – egy 1897-es iskolai csoportkép. A kötetről Kelemen László, az Alsóőri Magyar Média- és Információs Központ (UMIZ) elnöke így nyilatkozott: „Ezt a könyvet a falu írta, a családok adták össze a képeket, amelyek arról tanúskodnak, hogy az előttünk élt generációk hogyan éltek itt.”

Fotók a múltból (Nagy Zoltán felvétele)

Rendkívül jó alkalom volt ez az esemény arra, hogy megismerhessük egy olyan világ hagyományait, nyelvjárását, gondolkodásmódját, amelynek múltja közös az anyaországgal, ámde Trianon óta keresztül külön fejlődési utat járt be. A bemutatott könyv kuriózuma, hogy teljes mértékig önszerveződés által jött létre. Az UMIZ munkatársai a képanyagot elérhetővé tették az interneten is. http://umiznet.com/de/datenbanken/dhf/ Jó böngészést kívánunk!

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza