Archívum

EGY KIRÁNDULÁS KRÓNIKÁJA - 4. RÉSZ

A Szepesség / Magas-Tátra / Dunajec műemléki és természeti értékei

2013.09.08

A kirándulás zárónapja az ólublói vár tövében megbújó skanzen felkeresésével indult.

Mivel a Mikszáth-féle kísértethistóriából ismert városka környékén, évszázadokon át keveredtek az itt élő népek kultúráinak elemei, ezért különösen izgalmas volt a régi lakásviszonyokat, életmódot bemutató, szépen rendben tartott szabadtéri néprajzi kiállítás megtekintése. Sajnos a kelleténél kevesebb idő jutott a különböző háztípusok (pl.: háromosztatú, nagyhelyiséges – ún. „dufartos”, illetve kettősházak stb.) megtekintésére.

Késmárk, Thököly-vár

Késmárkon a Szent Kereszt templomhoz éppen szentmise idején érkeztünk, ezért a Lőcsén látottakkal vetekedő szépségű szárnyas oltárokra csak egy pillantást vethettünk a hívekkel zsúfolásig megtelt templomban. Az alapvetően reneszánsz építészeti jegyeket mutató Thököly-vár 15 kiállításából néhányat sajnos az aznap esti színielőadás előkészületei miatt nem lehetett megtekinteni. Thököly Imre korát idéző bútorok, tárgyak alig maradtak meg az épületben, mivel a fejedelem bukása után állítólag 16 társzekér vitte el a bécsi udvar számára kiválogatott holmikat. A vár termeit például a város, a helyi céhek, a Thököly család, a tátrai hegymászósport, késmárki zsidóság és a szakrális művészet történetét bemutató tárlatok töltik meg. Külön említést érdemel a gótikus várkápolna, a Thököly és a Laszky család tagjainak temetkezőhelye.

A Csorba-tónál

A történelmi időutazás után és a hazafelé vezető út megkezdése előtt, a festői szépségű, 2000 métert meghaladó hegycsúcsokkal övezett Csorba-tó látványa tette fel a koronát a vasi múzeumbarátok négy napos tavaszi kirándulására.
Köszönjük Tillai Gábornak a színvonalas időbeli és térbeli kalauzolást! Már tervezzük vele jövő tavaszra a délvidéki utazást.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza