Egy kirándulás krónikája - 1. rész

A Szepesség / Magas-Tátra / Dunajec műemléki és természeti értékei

2013.07.11

A vasi múzeumbarátok 2013. május 30 – június 2. közt tett négy napos kirándulásának krónikáját négy egymást követő tudósításban ismerhetik meg honlapunk látogatói.

2013. május 29. péntek, 5 óra 30. Hűvös, nyirkos időben szálltak fel a Savaria Múzeum közelében az autóbuszra az utazás Vas megyei résztvevői. Idegenvezetőnk, Tillai Gábor és a Budapestről érkező útitársaink a komáromi vasútállomásnál csatlakoztak hozzánk. Érsekújvár, Léva érintésével, a Garam mentén, Zólyom, Besztercebánya irányába haladtunk. Az Alacsony-Tátra hágóján zuhogó esőben megpihentünk, majd leereszkedtünk a Vág-völgyébe. Kelet felé, Poprád irányába folytattuk utunkat. Érintettük a Liptói-medencét, elhaladtunk a víztározó mellett.

Koszorú Thököly Imre sírján

Késmárkra érkezve első utunk a Thököly-mauzóleumba vezetett, ahol nemzeti színű szalagot helyeztünk el a fejedelem sírján. Megtekintettük az új evangélikus templomot és a világörökség részét képező, csodaszép régi evangélikus fatemplomot, amelynek egyenlőszárú görög keresztet formázó alakját az amszterdami Noorderkerk templomról mintázták. Az esővel dacolva néhányan elsétáltak az Evangélikus Líceum falán elhelyezett emléktáblához, amelyet Hunfalvy Pál nyelvész, történész, néprajztudós tiszteletére állítottak. Mire a Szepesség egyik legjelentősebb építészeti emlékéhez, a Horváth-Stansith Gergely által a 16. század második felében építtetett nagyőri kastélyhoz értünk, az eső szerencsére elállt. Az épületet az 1970-es, 80-as években a Szlovák Nemzeti Galéria felújítatta és több tárlatot rendezett be benne. A 17–19. századi lakásenteriőrök mellett Mednyánszky László nagyőri festményei, a régi könyvtár, a település és a kastélyt egykor birtokló családok történetét bemutató kiállítások megtekintése emlékezetes élményt jelentett. Rövid séta következett a Poprad folyó völgyében fekvő Podolin Fő térén, ahol megtekintettük a Szűz Mária Mennybemenetele templomot a szentélyében látható csodálatos, 14. századi freskóciklussal és a kacér angyalszobrokkal.

A Szent Anna templom és a reneszánsz harangláb a nagyőri kastély közelében

Miközben a szállásunkhoz, Ólublóhoz közeledtünk, a felhők közül még kikandikált a lenyugvó Nap, hogy arany köntösbe öltöztesse a magaslaton álló várat.