Archívum

Csirkeragu

2017.03.24

Csirkeragura voltak hivatalosak a múzeumbogár klubtagok a Szombathelyi Képtárba. A kínálatot Foki Éva képzőművész főzte ki.

Mindjárt az elején tisztázzuk: a Csirkeragu esetünkben nem ételt jelöl, hanem egy festményt. Nyári István ezen alkotása első pillantásra nagyméretű fényképnek látszik. Ezt a hatást különleges technikával érte el a művész. Az alkotás egy fényképfelvétel alapján készült, amelyet Nyári egy diavetítő, festékszóró pisztoly és ecset segítségével készített el. A festményen a legprogresszívabb művészeti irányzatokat kedvelő lány (Zsuzsanna) és a festőművész egyik barátja (Zuzu) látható, aki szintén képzőművész. A lakásban semmi rendkívüli nem történik: az említett hölgy jóízűen, kissé távolba révedő tekintettel csirkeragut fogyaszt, míg Zuzu mellette állva figyeli őt.
A „Csirkeragu 81’ végén” című festményt nem csupán a szokatlan, képből kinyúló kompozíció, vagy a fotórealizmus teszi különlegessé. Egy korszakról is mesél: érzékelteti a kádári puha diktatúra utolsó évtizedének atmoszféráját.

Csirkeragu

A lencsevégre kapott, majd aprólékos műgonddal megfestett életkép befogadásához Foki Éva széles példatárat állított össze. E digitális tárlatot, amelyben többek között Munkácsy, Brueghel, Manet, Moholy Nagy, Warhol művei szerepeltek, a feldolgozásra kiválasztott kép, tehát a Csirkeragú mellé felállított vásznon lapozta végig és értelmezte hallgatóságával a foglalkozásvezető. Igazán kár, hogy a Képtár zárása miatt nem maradt idő a tervezett közös, felszabadító alkotómunkára, az alakkontúr-festésre. Pótoljuk, amint lehetőség nyílik rá.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza