Aktuális

Indulj el egy úton, én is egy másikon

Régésztábori krónika - 3. nap

2024.07.18

2024. július 3-án, szerdán egy kis időre elhagyták a Savaria Múzeumot a táborozók. Kétkerékre pattantak, hogy felkeressék a vépi Erdődy-kastélyt.

Gombás Ádám a vépi kastély történetéről beszélt

Gombás Ádám a vépi kastély történetéről beszélt (fotó - Tóth Kámán)

Hozzávetőlegesen 9 km kerékpározás után értek az elhanyagolt állapotában is lenyűgöző épülethez. A romantikus stílusú, borostyánnal befutott kastély falain a múltját kutató régészek, az idő és a gazdátlanság egyaránt nyomot hagytak. A főbejáratnál Gombás Ádám a szebb napokat látott, egészen 1280-ig visszavezethető, szövevényes múlttal bíró épület változásairól, fénykoráról, egykori lakóinak történetéről mesélt. Ezután a gyerekek kisebb csoportokban „műemléki felmérést” végeztek. Csakhamar vázlatok születtek a homlokzatról, a kaputoronyról, rajta az Erdődy-címerrel, a kastély méreteiről, alaprajzáról és kápolnájáról. Végül maradt még egy lepkesuhanásnyi idő egy kellemes sétára a parkban.

Sisak és kard

Kard és sisak (fotó: Tóth Kálmán)

Délután Kvéró régész történetének egy újabb részletét hallgathatták meg a gyerekek. Az interaktív történetmesélés során megismerhették az Erdődy-címer legendáját, Bakócz Tamás érsek sorsfordulatát. Majd betoppantak a Gyulaffy László Hagyományőrző Bandérium tagjai: Bogdán Jenő és Tóth Róbert. Érzékletes előadásuk során a táborozók jobban megismerhették hódoltság korát, a török és magyar viselet alapvető elemeit, valamint a fegyverzetet. A korszak újításai a tűzfegyverek voltak, megjelenésük átírta a hadakozás módjait, és a várak erődítésének átgondolására késztette a hadmérnököket. Táborozóink örömmel vették kézbe a szablyát, a muskétát, a sisakot. Eközben Tóth Róbert – kánikula ide vagy oda – felöltötte magára a díszes téli viseletet. Búcsúzóul a Savaria Múzeum parkjában eldördültek a kanócos fegyverek.

Diyar és Szabó Dániel

A tűzfegyver dördülésénél sokkal kellemesebb volt a fülnek a 17. századi zenei világot megidéző folytatás. Schmidtné Vinczi Réka a barokk kor népi, udvari és egyházi dallamaiból adott ízelítőt. Felcsendült például Eszterházy Pál nádor Harmonia caelestis című művének részlete is. Vendégként üdvözöltük a Desztán együttes két tagját. A kurd származású Diyar és társa, Szabó Dániel keleti eredetű hangszereket mutatott be a táborozók hozzátartozóival, múzeumbarátokkal bővült hallgatóság számra. Vendégeink közkívánatra vérpezsdítő török és magyar dallamokkal, szép imával is kedveskedtek. A tábor harmadik napja vidám hangulatban, közös énekléssel zárult.

Sztelly

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza