Archívum

Az amerikai légierő támadása Szombathely ellen 1945. március 4.

Légifotók Szombathely bombázásáról.

2011.03.02

Különleges élményben lehetett része annak, aki ellátogatott a március 2-ai Vasi Múzeumbarát Egylet programjára, bizony nem minden nap láthatunk, hallhatunk, olvashatunk az 1945. március 4-én Szombathely városát érő, az amerikai légierő által végrehajtott támadásról.

A témában Kosztolánczy Tibor nyugdíjas gépészmérnök már könyvet is publikált Második világháború Szombathelyen 1944-1945 a Vas Megyei Honismereti Egyesület és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Kiadványaként.A személyes élményeken alapuló előadás különös nagy helyi érdekeltségre tett szert. A közönség sorai között olyan emberek is helyet foglaltak, akik az előadóhoz hasonlatosan szintén részesei voltak a „45”-ös bombázásnak, hozzászólásaikkal még színesebbé téve az előadást.

Egy rendkívül hiteles élményekre, adatokra épülő, jól felépített előadás első felében megismerkedhettünk az amerikai légierő hatalmas hadi erejével, méretével, harcmodorával, fegyvereivel, azzal a 19-es Bomber Group-al, amely a mérhetetlen erőt azon az ominózus napon Szombathely ellen fordította civil életeket nem kímélve. Ezt követően éles kontrasztot teremtve, szembesülhettünk az ekkor már szinte lakhatatlan épületekből álló, nullával egyenlő katonai védelemmel rendelkező várossal – ezt fokozandó tény, hogy a honvédséget ekkor szörnyű tífuszjárvány tizedelte –, ahol a polgárok életében mindennaposakká váltak a légiriadók. Az utcán szétszórt röplapok arra utasították a lakosokat, hogy hagyják el otthonaikat és húzódjanak menedékbe, vagy költözzenek vidékre. Ám ekkor a polgárság inkább tartott az oroszoktól, mint az amerikaiaktól. Betekinthettünk pár emlékfoszlány erejéig a város akkori hétköznapjaiba: volt, aki aznap esküdött örök hűséget élete szerelmének, volt, aki szent misén imádkozott a hőn áhított békéért, szerettei megmeneküléséért, és olyan is volt, aki mit sem sejtve várta, hogy megmelegedjen az aznapi ebéd. Végül a drasztikus támadást képeken is nyomon kísérhettük. Feltárult a hallgatóság előtt a pusztítás, láthattuk az amerikai gépeket a levegőben, és láthattuk a bombák becsapódásának pillanatát is, és természetesen az eredményt is, az eltorzult épületek, utcákat, tereket. Fantasztikus légifotók és a várost megörökítő képek segítségével megtudhattuk, mi történt ezen a napon a levegőben és Szombathelyen.

1945. március 4-én az amerikai 15. számú légi hadsereg bombatámadást mért Szombathelyre. A négy hullámban érkező, romboló és légiakna típusú bombákat bevető terrortámadás megközelítőleg 438 emberáldozatot követelt. Az olaszországi Pantanellai támaszpontról induló „Bomber Group” - 259,6 tonnányi bombával felszerelt 118 darab B-24-es bombázó - stratégiai célpontja Szombathely, az első hullám a vasútállomást, a fűtőházat és a járműjavítót érte el, majd a második a Király – Nádasdy – Szőlős utcákat sújtotta, ezt követte a harmadik hullám a Városháza, Nagytemplom, Püspöki palota és végül az érthetetlen ONCSA-házak és a honvédség laktanya porrá zúzása. Beszélnek ötödik hullámról is, ám Kosztolánczy elmondása szerint lehetetlen volt a föld alól megállapítani a bombatámadások tényleges számát. Ami bizonyos, hogy ez az idő emberi sorsokat döntött el egyszer és mindenkorra. Volt, aki az utolsó pillanatban a romok alól még kimenekült, de olyan is volt, aki félelemtől elvakultan rossz és tragikus döntése áldozata lett. Hogy milyen egy bombázás a föld alól, azt a 21. század kényelemorientált gyermeki nem tudhatják, de sokan az egybegyűltek közül pontosan emlékeztek arra az őrült hintára emlékeztető földrengésre, ami a bombák becsapódását követte. „…összehúztuk magunk és vártuk mi lesz, nem volt mit tenni.” – Kosztolánczy Tibor. Emberi élettel összeegyeztethetetlen állapotokkal kellett szembenéznie a jégpince gyengécske oltalmából előbújóknak.
A stratégiai szempontból vajmi kevés jelentőséggel bíró város támadásának valós oka vitatott, a másnap megjelenő Vasvármegye egyértelműen terrortámadásnak ítélte a történteket. Az ezzel kapcsolatos vita csupán porhintés, hisz a pusztítás megtörtént, a sorsokat megváltoztatni már nem lehet. Egy perc néma csenddel tisztelegtek a Vasi Múzeumbarát egylet tagja a háborúban elhunytak emléke előtt.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza