Autóbuszos kirándulás Bécsbe

Múzeumok Hosszú Éjszakájára

2011.10.01

Immár negyedik alkalommal szerveztünk autóbuszos utat Bécsbe, a Múzeumok Hosszú Éjszakájára. A kirándulás 62 résztvevője különleges élményeknek lehetett részese e nyarat idéző kellemesen meleg októberi estén és éjszakán.

Első állomásunk az Orvostörténeti Múzeum (Josephinum) volt, amely a Bécsi Orvostudományi Egyetem évszázados képzéséhez és kutatásaihoz kapcsolódó gyűjtemény. Az egyetem elődjét 1365-ben alapították. A gyűjtemény különlegességei a 18. század végén, Firenzében készített viasz anatómiai modellek, amelyet az oktatásban használtak. A Josephinum nevét az orvosi-sebészeti főiskola létrehozójáról, II. Józsefről kapta (alapítás éve 1784). II. József 30 ezer forintot adott a viaszmodellek beszerzésére. Az épület – amelynek képe a régi 50 Schilling címletű bankjegyen szerepelt – 1783 és 1785 között épült Isidore Canevale tervei alapján. Az építész magyarországi alkotásai: a váci székesegyház és a pesti Neugebäude, ahol 1849-ben kivégezték Batthyány Lajos grófot (az épületet 1897-ben lebontották). A Josephinum könyvtára 6000 kötetet számlált már a kezdetekkor. De gyűjteményének része volt egy botanikai, zoológiai és ásványtani kollekció is.

Egy kis villamosozás után az Osztrák Nemzeti Bank Pénztörténeti Múzeuma következett. Az Österreichische Nationalbank – az Osztrák Köztársaság központi pénzintézete – I. Ferenc király 1816. június 1-jén kelt pátensével jött létre. Első igazgatója Nemes Ádám gróf volt. Pénztörténeti Múzeuma a pénzgazdálkodás történetét mutatja be a kezdetektől, vagyis a Lüdiában, több mint 2500 éve megjelent első érméktől egészen napjainkig. A látogatók egy igazi aranytömböt is kézbe vehetnek. Az állandó kiállítás a „Pénz Ausztriában” címet viseli. Itt tekinthető meg Európa legnagyobb méretű pénzérméje. A Bécsi Filharmonikusok megalakulásuk 15. évfordulójára bocsátották ki az óriási színarany érmét. Bár az osztrák állam hivatalos fizetőeszközeként került forgalomba, a boltban mégsem nagyon tudnánk fizetni vele. A súlya éppen 1000 trójai uncia, azaz 31,1035 kiló. Névértéke 100000 euró, de ennél jóval többet ér. A mai arany árfolyamok mellett, 710-es Arany/Euró árfolyammal kb. 710 ezer eurót ér.
A Zene Háza (Haus der Musik) rendhagyó utazásra csábítja látogatóit a hangok birodalmába. 5000 négyzetméternyi, hat szinten, valóságos és virtuális élménytermekben csendül fel a zene. Az anyaméhben fejlődő magzat által kiadott hangoktól egészen a jövő zenéjéig számtalan benyomás és új tapasztalat vár a látogatókra. Épülete arról nevezetes, hogy itt lakott Otto Nicolai (A windsor-i víg nők szerzője), aki 1842-ben megalapította a Bécsi Filharmonikusok koncertjeit. Ez az apropója annak, hogy ide került a filharmonikusok archívuma (megtekinthető a múzeum első szintjén). A második szinten zengő-bongó világ „fülünknél fogva” vezet be a hangok és hangzások csodálatos világába. Az Instrumentariumban gigantikus hangszereket lehet kipróbálni. A harmadik szint a bécsi zenei tradíciók jegyében készült (Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Strauß, Mahler stb.). A bátrabbak karmesterré válhatnak: egy „digitális pálca”, hatalmas kivetítő és hangfalak segítésével vezényelhetik a Bécsi Filharmonikusokat. A zenészek engedelmeskednek a dirigensnek, de tapasztalataink szerint a zenekar türelme nem határtalan.
Az este záróakkordjaként a Dommuseum következett, amelyet 1933-ban hoztak létre, mint a Stephansdomhoz kapcsolódó kiállítóhelyet. Közel 1000 évre visszamenőleg találhatók tárgyak a gyűjteményében, amely egyben Alsó-Ausztria egyházmegyei múzeuma is. Az egyik leghíresebb itt őrzött kiállítási tárgy a IV. Rudolfot ábrázoló festmény a 14. századból. Időszaki kiállítása nem nyerte el a csoport egyöntetű tetszését (Dante látomásai - a poklon át a fényre - az Isteni színjáték képekben). A vendégeknek felkínált praliné, zweigelt és szendvics viszont némiképp ellensúlyozta a művészeti előadásmóddal kapcsolatos ellenérzéseket.