Archívum

Amit még nem tudtál a Mikulásról

Új tudományág született: a mikulógia

2014.12.05

December 5-én délután mi másról is szólhatott volna a múzeumbogár foglalkozás, mint a Mikulásról. Bizonyára sokakban felmerült már a kérdés: Ki is valójában az öreg ajándékosztogató? Hogy változott külseje és öltözéke az évszázadok alatt? Tudjuk-e hogy hol lakik, és ha igen, honnét?

A mikulógia (Mikulás-kutatás) tudományának bölcsőjénél bábáskodó Ágoston Eszter, Fülöp Gábor és Tóth Kálmán a dolgok mélyére ástak: kezdve Szent Miklóstól egészen a modern Mikulás-kép kialakulásáig. Megállapították, hogy Szent Miklós életéről nagyon keveset lehet tudni. A törökországi Patara városában élt, majd Míra (Demre) püspöke lett. Feltételezések szerint részt vett a 325-ben tartott niceiai zsinaton is. Adakozó, kedves, a szegényekkel törődő püspök volt, akit mindezért és csodás cselekedetei miatt, már életében szentként tiszteltek. Szent Miklós legendás tetteit bogaraink adták elő: néhány percnyi felkészülés után hihetetlen színészi tehetségüket megcsillogtatva pantomimes eszközökkel jelenítették meg a csecsemő Miklós csodás önmegtartóztatását, majd azt, hogy miként mentette meg ajándékaival az utcanőnek szánt leányokat az erkölcstelen kenyérkeresettől, hogyan segítette partra a viharba került hajósokat, hogyan támasztotta fel a gonosz vendéglős által elcsalt, meggyilkolt, feldarabolt, majd sós hordóba rejtett ártatlan gyermekeket.

Kis Mikulásunk alkotott

Ezt követően Tóth Kálmán arra a sokat vitatott földrajztudományi kérdésre kereste a választ, hogy hol is lakik a Mikulás és ki helyezte őt oda? Bár az Északi-sark közelében Frederick Albert Cook és Robert Edwin Peary a Mikulással nem találkoztak, de amit a kutatók nem tudtak, azt a média kipótolta. Egy finn rádiós műsorvezetőnek köszönhető a „megcáfolhatatlan megállapítás”: a Mikulás a Lapföldön található Korvatunturi közelében lévő Fülhegy gyomrában lakik. Ide azonban – természetvédelmi terület lévén – tilos a bemenet. Viszont Lappföld fővárosától, Rovaniemitől 9 km-re lévő Napapiribe már ellátogathatunk. Itt épült ki a jelenkor igényeit mindenben kielégítő Mikulás-falva. Aki nem hiszi, járjon utána!

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza