Archívum

A váti kastély és a Csillag család

Egy elfeledett grafikagyűjtő, Csillag Béla emlékezete

2013.02.20

A rendezvény az Egylet két tematikai sorozatába is illeszkedett: a váti Csillag család históriájának felvázolásával a „Családtörténetek”, az elfeledett műgyűjtő, Csillag Béla emlékének felidézésével pedig a „Gyűjtemények gyűjteménye” sorozatba.

A beszélgetés résztvevőit Tóth Kálmán titkár köszöntötte, majd a világháló segítségével felidézte a vendég és a beszélgetésvezető, Pittmann Ildikó és Mayer László eddigi egyleti szerepléseit. Pittmann Ildikó 2007-ben „Ex libris” gyűjteményét mutatta be, 2011-ben a Pittmann gyűjteményről készült album premierjén találkozhattak vele az érdeklődők az egyleti események sorában. Most többévi kutatásainak eredményeiről számolt be, a Csillag család és Csillag Béla emlékének felidézésével. Mayer László levéltáros legutóbb a szombathelyi Grünwald családról tartott előadást, korábban pedig Németh József fotográfussal folytatott egyleti pódiumbeszélgetést.

Mayer László felvezető gondolati, kérdései rávilágítottak arra, hogy Pittmann Ildikó Csillag család iránti érdeklődését a „Buda-Pesti képek, könyvek Csillag Béla gyűjteményében” című kis katalógus keltette fel, amelyet Csillag Márton adott kis 1936-ban, Váton. Csillag Géza 1906-ban vásárolta meg a váti kastélyt és a közel 3000 holdas birtokot. Ő is és fiai is jövedelmük jelentős részét a haza javára igyekeztek fordítani és virilisták lévén a község, sőt a vármegye megbecsült polgáraiként tisztelték őket. Az egész család műértő volt és jelentős összegeket fordítottak műtárgyak vásárlására.

A váti kastély és a Csillag család

Mayer László kérésére a két jelentős kiállítást idézett fel Pittmann Ildikó, vetített képekkel illusztrálva azokat. 1934-ben, a mai Savaria Múzeumban megrendezett Műtörténeti Kiállításon Csillag Márton kilenc műtárggyal szerepelt, 1936-ban pedig a szombathelyi Iparos Székházban Csillag Béla grafikai gyűjteményéből nyílt kiállítás. Az 1934-ben, 33 éves korában elhunyt Csillag Béla országosan is jelentős gyűjteményt hagyott hátra. Vetített képek segítéségével a kollekcióban egykor szerepelt jelentősebb munkákat megtekinthették a jelenlévők.
A beszélgetés a kastély második világháború alatti, utáni sorsáról és szomorú végzetéről szólt. A Csillag gyűjtemény szétszóródott, az épületet 1947-ben lebontották, helyére iskolát építettek, a birtokot felparcellázták.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza