Archívum

A „szombathelyi” múmia

Egy modern legenda keletkezése és kritikája.

2011.10.19

Egyesületünk rendezvénynaptárában évek óta helyet kapnak a magán- és közgyűjtemények értékeit, történetét érintő témák.

Horváth József ny. könyvtáros, történész előadása is ide sorolható, hiszen egy különleges, ráadásul Szombathelyhez köthető gyűjteményi darab állt vizsgálódásának középpontjában.

A Heti Világgazdaság 2011. április 9-i számában megjelent egy írás „Megtestesült múlt” találó címmel, majd a Múzeumcafé 2011. augusztus-szeptemberi száma is helyet adott a Budapest Múmia Projektről közreadott ismertetésnek („Hortesnaht, Rer és más pesti múmiák”). Mindkét folyóiratban szerepel a Savaria Múzeumból a budapesti Szépművészeti Múzeumba szállított múmia, amely a Szépművészeti Múzeum „Múmiák testközelben” című kiállításának egyik szenzációja lett. A Budapest Múmia Projekt során a legmodernebb természettudományos vizsgálatoknak alávetett 4 múmia múzeumi előtörténetét is fel kívánták deríteni a kutatók.

Az ún. szombathelyi múmiáról első körben szerzett bizonytalan információk nyomán a szálak Mikes János egykori szombathelyi püspökhöz – mint lehetséges tulajdonoshoz – vezettek. Így került a témával kapcsolatba Pál Ferenc levéltáros, a szombathelyi Püspöki Levéltár munkatársa, majd Horváth József, a Gothard-család történetének és Kunc Adolf pályafutásának kutatója. Horváth János érdeme, hogy kutatómunkájával az egyiptológia számára újabb következtetések levonására nyújtott lehetőséget.
A Vasi Honismereti és Helytörténeti Közlemények 2011. évi 2. számában olvashatjuk majd Horváth József e témával kapcsolatban közreadott írását és ugyanitt Liptay Éva egyiptológus tanulmányát.

Hír a Budapest Múmia Projektről a Heti Világgazdaság 2011. április 9-i számában

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza