A KIOSZK krónikája

2010.12.15

A Szent István Park szívében 1900 nyarán egy különleges vendéglő nyitotta meg kapuit. Ez volt a Kioszk, amely hangulatával, kínálatával hamar a szombathelyiek kedvelt kiránduló és szórakozóhelyévé vált.

Legendája ma is él, tudtuk meg Spiegler Tibor helytörténeti kutatótól. A Szent István Park fásítása 1898-ban fejeződött be, de hamar kiderült: távol a városközponttól, szükség van egy pihenőhelyre is. A dualizmus kori polgári fejlődés lehetővé tette az emberek számára, hogy az egészségükkel is többet törődjenek. Egyre több parkot építettek Szombathelyen is. Emiatt többet tartózkodtak az emberek a friss levegőn, így csökkent a tüdőbetegségek száma. Építészek véleménye szerint, levéltári anyagok alapján a Kioszk eredeti formájában és rendeltetésével visszaállítható. Felépítésével visszatérhetne a parkba a 20. század eleji Szombathely életének, vendéglátásának egy darabkája.