A kincstártól a reneszánsz csodakabinetig

2009.01.21

A múzeumok története egyesek szerint a nagy folyamvölgyi civilizációk idején, az ókori Mezopotámiában és Egyiptomban kezdődött. Kétség kívül lehet ilyen ősi példákat említeni a régiségek, az ellenségtől elragadott kincsek felhalmozására, de a mai értelemben vett múzeumok először a reneszánsz Itáliában születtek meg.

Az antik faragványokat, ötvösművészeti alkotásokat, fegyvereket, természeti ritkaságokat, ősi és egzotikus állatok maradványait, preparátumait vegyesen gyűjtő, ezeket vizsgálgató, rendszerző reneszánsz ember valamelyest lelki rokona napjaink múzeumi szakembereinek, a régészeknek, történészeknek, restaurátoroknak, néprajz- és természettudományos kutatóknak. Napjaink múzeumának feladata a gyűjtés, feldolgozás, megőrzés és bemutatás fogalmaival körvonalazható.