A borzalmak tele

Rendhagyó történelemóra

2015.01.09

A Szent Márton templom kápolnájában tartott előadáson való részvétellel emlékeztek a múzeumbogár klub tagjai a doni áttörés 72. évfordulójára.

Döbbenetes, miképp próbálta a korabeli filmhíradó elfogatatni a magyar katonákkal, hogy hazájukat a történelmi határoktól távol, a Szovjetunió területén harcolva kell megvédeniük. Egy olyan küldetésre lelkesítették őket, amelynek győztes befejezésére aligha volt esély. „Ezt a földet ott kell megvédeni, ahol a legjobban lehet megverni az ellenséget. Mentől messzebb mentek az ellenség üldözésében, annál biztosabb lesz szüleitek otthona, gyermekeitek, magyar embertársaitok jövője.” – hangzottak Kállay Miklós miniszterelnök szavai a filmbejátszásból.

Hősi halott sírjánál

A rendhagyó történelemóra előadója, Tóth Róbert történész (Savaria Múzeum) kifejtette, hogy hazánk a Donnál hősi halált halt katonái vérével fizette meg a bécsi döntések után egyetlen puskalövés nélkül visszacsatolt területek árát. Előadónk számos fényképet vetítve bemutatta a 2. magyar hadsereg és a szembenálló szovjet haderő fegyverzetét, felszerelését. Ismertette az 1943. január 12-én megindított hatalmas erejű szovjet támadás előzményeit és tragikus következményeit. Hamis képzetek alakultak ki a magyar katonák gyávaságáról, holott a lehetőségekhez képest derekasan helytálltak. A harcokból hazatért túlélőket sokáig megvetés és kiközösítés övezte. Közülük sokan hallgatásba burkolóztak, ha arról kérdezték, őket mi is történt a Donnál?