A 2014. ÉVI RÉGÉSZTÁBOR KRÓNIKÁJA - V. KÖZLEMÉNY

Ötödik nap – ritkuló füst, elmélyült alkotómunka

2014.06.27

Az előző napihoz képest talán kevésbé mozgalmas, de rendkívül hasznos és fontos tevékenységek vártak a táborozókra. Mivel a magyarok népe hétfőn nem jutott hozzá a fazekaskodáshoz, Udvardi Balázs Tamás vezetésével iparkodtak behozni ebbéli lemaradásukat.

A délelőtti forgószínpad során ezen kívül a tüzes gödör környékén lehetett tüsténkedni (tereprendezés, kovácsolás, edények kiégetésének előkészítése). Varga Péntek Viktória tanár („öreg múzeumbogár”) interaktív, együttműködésre alapozó „pajtafoglalkozásán” a népvándorlás korát feldolgozó szépirodalmi alkotásokkal ismerkedtek a gyerekek.

A mester összegez

Ebéd után a munkagödör köré összesereglett népek további okulása véget, búcsúzóul Thiele Ádám röviden összegezte a 10. századi vasbucagyártás elméleti és gyakorlati tapasztalatait, majd átadta a terepet Udvardi Balázs Tamásnak, akivel nekiláttak a táborozók saját készítésű kerámiatárgyaik szabadtűzön, gödörben történő kiégetéséhez. Ez a tevékenység bizony elég kemény feladatnak bizonyult az amúgy is izzasztó nyári hőségben. A legkitartóbbaknak köszönhetően mégis csupán elenyésző számú edény károsodott a kiégetés során.

Íjászkodás

A Skanzen lőtérré átalakított sarkában Bognár Máté és Pospischil Barnabás a honfoglaló magyarok összetett íjáról folytatott társalgást a céllövésben is némi gyakorlatot szerző táborozókkal. Közben menetrendszerűen folytatódott a krónikaírás és -készítés, illetve a régészkonferencia előkészítése. A napi program izgalmas métamérkőzéssel zárult.