Archívum

Huszárvágás a könyvtárban

Könyvtári bogár-búvárkodás

2019.12.02

Egy hónappal ezelőtt bejárták az egykori huszárlaktanyát, november 21-én viszont a könyvtárban folytattak elmélyült nyomozást a múzeumbogár klubosok, hogy jobban megismerjék a 11-es huszárezred és a kaszárnya történetét.

Huszárvágás a könyvtárban

A kutatómunka megkezdése előtt bemelegítő feladatként Tóth Kálmán (Kami) néhány dokumentum- és fényképmásolatot adott a gyerekeknek elemzésre. Kiderült, hogy ezek mindegyike egyetlen személyhez, a néhai 11-es huszárhoz, Buzás Józsefhez kötődnek. A hitvesével, vagy kedvesével együtt lefényképezett hadfi mellén két kitűntetés fityeg: az egyik a Károly-csapatkereszt, amelyet IV. Károly alapított 1916-ban és harcoló alakulatnál eltöltött legalább 12 heti szolgálatért kaphatták meg a katonák. Érdekes – állapították meg a gyerekek –, hogy az emlékérem viselésére jogosító igazolványt 1940-ben állították ki Buzás József számára.

A szombathelyi 11-es huszárlaktanya jelenlegi, siralmas állapotát madártávlatból bemutató film megtekintését követően a múzeumbogarak helytörténeti nyomozásba kezdtek. Háromfős csoportokban dolgozva a következő kérdésekre kerestek választ: Mikor érkeztek a 11-es huszárok a szombathelyi laktanyába? Meddig tartózkodtak ott? Hogyan zajlott le Ferdinánd bolgár cár látogatása? A huszárok távozása után miképpen alakult a lovassági laktanya sorsa?

A katalógusra igenis szükség van

A könyvtári kutakodás során a gyerekeknek számos segédeszközre volt szükségük. Felütötték a Szombathely bibliográfiát a „tizenegyes huszárezred” címszónál, böngészték az online katalógust és szorgalmasan tekerték a mikrofilm olvasót. Ha elakadtak, bizalommal fordulhattak a helyismereti gyűjtemény vezetőjéhez, Edithez, aki további anyagokkal, tanácsokkal segítette őket. Gyorsan elszaladt az idő, s noha minden kérdésre sikerült választ találni, a válaszok további kérdéseket szültek.

Huszárvágás a könyvtárban

– Engem leginkább az érdekel, hogy merre járt a huszárezred az első világháború alatt és milyen hadműveletekben vettek részt? – vetette fel a foglalkozás végén Tomi.

– Engem pedig, hogy mi lesz a rém romos laktanyával a jövőben? – morfondírozott Andris. Valóban, a 11-es huszárezred és a laktanya történetét nem lehet megismerni egyetlen „huszárvágással”. A múzeumbogarakra tehát további feladatok várnak. A laktanyaépület történetének legújabb fejezete viszont napjaiban születik. Kísérjétek ti is figyelemmel!

Sztelly

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza