Aktuális

Aktuális

És ez a kard – a szabadság

1848-as emlékek nyomában a Kámoni Arborétumban

2025.03.26

A Vasi Múzeumbogár Klub tagjai 2025. március 21-én, pénteken a Kámoni Arborétum Ökoturisztikai Látogatóközpontjában, Németh Gábor arborétumvezető kalauzolásával megtekintették a Fegyverrel a szabadságért című kiállítást.

Németh Gábor egy díszes markolatú kardot mutat

Németh Gábor egy díszes markolatú kardot mutat

Immár negyedik alkalommal emlékezik meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről kiállítással az intézmény. Talán meglepő, ám mégsem rendkívüli a helyszín. A kötődés az, hogy a botanikus kert alapjait létrehozó Saághy István édesapja, Saághy Mihály ifjú hadnagy volt a szabadságharc idején.

Az emeleten elhelyezett illusztris kollekció létrejötte 30 magángyűjtő – köztünk Drenovácz István, Kern István és Koszorús Ödön tagtársaink –, valamint köz- és egyházi gyűjtemények (Savaria Múzeum, Smidt Múzeum, Nádasdy Ferenc Múzeum, Szombathelyi Egyházmegyei Levéltár) felajánlásainak köszönhető.

Enteriőr csatajeleneteket és a fegyverletételt ábrázoló festményekkel

Enteriőr a Fegyverrel a szabadságért kiállításban

Egy korabeli polgári család odahagyott öltözékét, bútorait megjelenítő hangulatos enteriőr fogadta a belépőt. A jelképes szobabelső falát – Széll Kálmán professzor úr jóvoltából – vörös gobelin díszíti, alatta míves rámában fémlapra készült festményeken a kápolnai csata, Buda vár visszavétele és a világosi fegyverletétel jelenetei voltak láthatók. Utóbbi képről megtudtuk: eredetileg Klapka Györgynek szánták.

Magyar címeres tarsoly, kartus (tölténytáska), gyászlánc, díszszablya...

A kiállítás következő különlegessége a tiszti felszerelést tartalmazó vitrin volt, amelyben arany és ezüst skófiumos tábornoki tarsoly, lőszertartó táska, zsinóröv, díszkard feküdt. Távolabb harci dob, karabély, átalakított csappantyús pisztoly lapult. De rábukkantunk Kossuth Hírlapjának egy számára és Petőfi Sándor összes költeményének első kiadásaira is.

Kardpáva

"Kardpáva", a korszakban használatos gyalogos kardokból

A bemutatott gyűjtemény magvát a korszakban használatos szúró-vágó fegyverek adják: huszártiszti és gyalogsági szablyák, kardok, pallosok. Tárlatvezetőnktől, Németh Gábortól megtudhattuk, hogy a szabadságharc időszakában a legénység túlnyomórészt az 1824 M szablyát használta, de nem ritkán Mária Terézia kori fegyverekkel indult a csatába. A huszártisztek többsége az 1827 M szablyát forgatta. A tehetősebbek megengedhették maguknak, hogy egyéni darabokat kovácsoltassanak. Láthattunk olyan kardot is, amelynek pengéjébe az átélt csaták helyszínét és dátumát vésték. Nagy örömünkre szolgált, amikor tárlatvezetőnk jóvoltából néhány fegyvert kézbe is vehettünk.

Köszönjük az informatív, érdekes délutánt Németh Gábornak. Szeretettel ajánljuk a március végéig megtekinthető kiállítást mindenkinek, akit érdekel, hogy milyen fegyverekkel vívták meg győzedelmes és vesztes csatáikat az 1848–49-es a forradalom és szabadságharc hősei.

Sztelly

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza