Aktuális

Aktuális

Erről mesél Savaria déli temetője

2025.05.22

Az ókori Savaria déli temetőjének területén dr. Kiss Gábor és dr. Pap Ildikó Katalin régészek vezetésével 2025. május 16-án, pénteken tartott várostörténeti sétán a szeles idő dacára közel 30 múzeumbarát és érdeklődő vett részt.

Erről mesél Savaria déli temetője

Holtak városa Savaria falain kívül című sétasorozat második része az Iseum Savariense épületétől a Rumi út 21. szám alatti Fekete kakas panzióig tartott. A déli nekropolisz azonban ennél jóval nagyobb volt, egészen a mai Nádor utcáig terjedt ki.

A séta állomásain – a Batthyány téren, a Gáyer parkban, a Rákóczi, az Aréna, a Légszeszgyár, a Mátyás király utcákban és a Rumi úton – haladva különleges sírleletekről, esetenként rendőrségi bejelentést követő feltárásokról, eltűnt relikviákról hallhattak a résztvevők izgalmas történeteket.

Többek között olyan jelentős régészeti leletek kerültek elő a déli temetőből, mint Lucius Blassius Antigonus monumentális sírépítményének márvány homlokzati eleme, Iulia Priscilla családjának remekül faragott portrédíszes sírköve, vagy a Rumi úti orvosi rendelő építése során feltárt korai hamvasztásos sírok értékes borostyánkő ékszerei.

Dr. Kiss Gábor és dr. Pap Ildikó régészek

Álljon itt egy érdekes történet, amelyet dr. Kiss Gábor osztott meg a hallgatósággal, és a Gáyer-park területéhez kötődik. Horváth Tibor Antal premontrei kanonok, régiségtári őr 1933. május 13-án kelt naplóbejegyzésében egy érdekes temetkezésről írt. A leendő Gáyer park mentén zajló útépítés során 1,5 méter mélyről előkerült díszítetlen, töredékes kőládában vagy szarkofágban feltehetően egy család nyugodott: egy férfi, egy nő és egy gyermek. A sírból két üvegkorsó, csésze, üvegkarperec, érmék, cipő- és ruhamaradványok kerültek elő. Hogy Ízisz istennő híveinek egykori nyughelyére bukkantak-e akkoriban, az máig kérdés. Rejtély az is, hogy milyen lehetett az a sírépítmény, amelynek létezéséről a felszínre került mozaikszemek, freskótöredékek alapján következtetni lehet. Horváth Tibor Antal jóvoltából számos tárgy a múzeumba került, így egy barna mázas korsó, valamint egy másik hamvasztásos téglasír leletanyaga, benne üvegcsészével és aranyozott bronz fibulával.

A végzet istennnőinek...

Dr. Pap Ildikó Katalin a helyszínhez kötődően felidézte, hogy 1896-ban a területen 35 tégla- és földsír került elő. Mellékleteik: bronzfibula, mécsesek, terra sigillata tál, üvegedények, feliratos kő.

Savaria déli temetőjének területén több helyen, szórványként az ókori istenségeknek állított oltártöredékekre is bukkantak – tudtuk meg dr. Kiss Gábortól. Az egyik a mai Aréna u. 8. szám alól. Ma a Savaria Múzeum kőtárában megtekinthető fogadalmi oltár latin felirata magyarul: „A végzet istennnőinek! Tenatia Rhodia, Spurius lánya és Tenatia Dido, Tiberius lánya készíttették fogadalomból.”

A régészeti séta sorozat folytatásában 2025. június 20-án Bíró Szilvia régész mutatja be Savaria nyugati temetőjét.

Sztelly

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza