Aktuális
Erről mesél Savaria déli temetője
2025.05.22
Az ókori Savaria déli temetőjének területén dr. Kiss Gábor és dr. Pap Ildikó Katalin régészek vezetésével 2025. május 16-án, pénteken tartott várostörténeti sétán a szeles idő dacára közel 30 múzeumbarát és érdeklődő vett részt.

Holtak városa Savaria falain kívül című sétasorozat második része az Iseum Savariense épületétől a Rumi út 21. szám alatti Fekete kakas panzióig tartott. A déli nekropolisz azonban ennél jóval nagyobb volt, egészen a mai Nádor utcáig terjedt ki.
A séta állomásain – a Batthyány téren, a Gáyer parkban, a Rákóczi, az Aréna, a Légszeszgyár, a Mátyás király utcákban és a Rumi úton – haladva különleges sírleletekről, esetenként rendőrségi bejelentést követő feltárásokról, eltűnt relikviákról hallhattak a résztvevők izgalmas történeteket.
Többek között olyan jelentős régészeti leletek kerültek elő a déli temetőből, mint Lucius Blassius Antigonus monumentális sírépítményének márvány homlokzati eleme, Iulia Priscilla családjának remekül faragott portrédíszes sírköve, vagy a Rumi úti orvosi rendelő építése során feltárt korai hamvasztásos sírok értékes borostyánkő ékszerei.

Álljon itt egy érdekes történet, amelyet dr. Kiss Gábor osztott meg a hallgatósággal, és a Gáyer-park területéhez kötődik. Horváth Tibor Antal premontrei kanonok, régiségtári őr 1933. május 13-án kelt naplóbejegyzésében egy érdekes temetkezésről írt. A leendő Gáyer park mentén zajló útépítés során 1,5 méter mélyről előkerült díszítetlen, töredékes kőládában vagy szarkofágban feltehetően egy család nyugodott: egy férfi, egy nő és egy gyermek. A sírból két üvegkorsó, csésze, üvegkarperec, érmék, cipő- és ruhamaradványok kerültek elő. Hogy Ízisz istennő híveinek egykori nyughelyére bukkantak-e akkoriban, az máig kérdés. Rejtély az is, hogy milyen lehetett az a sírépítmény, amelynek létezéséről a felszínre került mozaikszemek, freskótöredékek alapján következtetni lehet. Horváth Tibor Antal jóvoltából számos tárgy a múzeumba került, így egy barna mázas korsó, valamint egy másik hamvasztásos téglasír leletanyaga, benne üvegcsészével és aranyozott bronz fibulával.

Dr. Pap Ildikó Katalin a helyszínhez kötődően felidézte, hogy 1896-ban a területen 35 tégla- és földsír került elő. Mellékleteik: bronzfibula, mécsesek, terra sigillata tál, üvegedények, feliratos kő.
Savaria déli temetőjének területén több helyen, szórványként az ókori istenségeknek állított oltártöredékekre is bukkantak – tudtuk meg dr. Kiss Gábortól. Az egyik a mai Aréna u. 8. szám alól. Ma a Savaria Múzeum kőtárában megtekinthető fogadalmi oltár latin felirata magyarul: „A végzet istennnőinek! Tenatia Rhodia, Spurius lánya és Tenatia Dido, Tiberius lánya készíttették fogadalomból.”
A régészeti séta sorozat folytatásában 2025. június 20-án Bíró Szilvia régész mutatja be Savaria nyugati temetőjét.
Sztelly