Szigligeti barangolás

2020. július 11.

2020.09.16

Ragyogó napfényes reggelen, 30 fős csapattal indultunk Szigliget látnivalóinak felkeresésére. A túrát Süle Antal vezette.

Wass Albert Emlékpark

Badacsonytördemic-Szigliget állomástól az Országos Kék Túra vonalát követtük. Utunk nyugat felé, az Antal-hegy irányába vezetett, majd a hegy déli oldalán elértük a Wass Albert Emlékparkot. E mögött megtaláltuk az avasi templomrom csonka tornyát, amely már a török idők előtt is itt állt. A verőfényes napsütésben az Antal-hegy és a Hálás-tető között haladtunk tovább a szigligeti vár irányába. Itt csapatunk többsége felkereste a várat, amelynek története a 13. századig vezethető vissza. Érdekesség, hogy a Rákóczi szabadságharc idején a feljegyzések már nem említik a várat, mint erősséget. A vár területén jelenleg felújítási munkák folynak. Akik csoportunkból már korábban jártak fenn a várban, bekukkantottak a Szűz Mária templomba. A várlátogatás után egy kávéra is jutott idő, majd a Kamon-kő Tanösvényen járva a Hálás-tetőt céloztuk meg. Az út szerencsére erdőben haladt, de az egyre magasabbra hágó nap sugarai, plusz az emelkedő így is alaposan megizzasztott minket.

A Badacsonyra tekintve

Felérve kicsit visszaereszkedtünk a vulkáni eredetű, érdekes módon sárgás színű Kamon-kőhöz. Ide egy ösvényen lehet felkapaszkodni. Ez a sziklaképződmény 180 méter magasságban van és a Balaton felől is jól látszik. A kilátásban eleinte nem nagyon tudtunk gyönyörködni, ugyanis a cserjék és a fák eltakarják a Balaton víztükrét, de pár száz méterrel odább már igen. Innen visszamentünk a Hálás-tetőre, ahol egy kis esőbeálló és padok is várják a megfáradt túrázókat. Leereszkedtünk a sárga jelzésű körútra, amely a hegy félmagasságában vezet. Innen aztán igazán lehetett gyönyörködni a Badacsony látványában! Érdekes volt arra gondolni, hogy mintegy 5 ezer évvel ezelőtt a szigligeti hegy sziget volt.

A sárga jelzést követve megtaláltuk a Szentháromság-kápolnát, amely fehéren magaslik a tó fölé. A kápolna természetesen zárva volt, de azért be tudtunk kukkantani az ajtaján lévő fémrácson keresztül. Ezzel a látnivalók sora véget is ért. Lesétáltunk a hajóállomáshoz, voltak, akik fürödni mentek a strandra, a többség azonban buszra szállt Tapolca felé, onnan pedig vonattal érkeztünk Szombathelyre.