Archívum

Séta a szombathelyi Hősi temetőben

Emlékezés az 1. világháború katonai áldozataira

2015.10.28

Kisszámú, de érdeklődő közönség gyűlt össze a Jáki úti temető bejáratánál a késő délutáni félhomályban, hogy dr. Andor Ferenc ny. igazgató és Németh Balázs hadtörténeti kutató vezetésével megismerjék a Hősi temető történetét.

A megújult Hősi temetőben jelenleg 430 keresztje van a 2. világháborúban elhunytaknak. Az elkorhadt fakereszteket lecserélték és betonból öntött fejfákkal pótolták, a neveket pedig gránitdarabokra véste fel a sírköves mintegy támogatásképpen.
Az 1. világháborús emlékművet, amely mögött katonás rendben sorakoznak a magyar katonák sírjai, a bajtárs egyesület segítségével sikerült renoválni. Német fiatalok közreműködésével takarították le a sírfeliratokat és akkor történt meg a fejfák sorokba rendezése, a nevek rendszerezése is. A Dési Huber Általános Iskola tanulói segédkeztek a sírok beazonosításában, beszámozták azokat. Takács Ferenc volt temetővezető ellenőrizte a halotti nyilvántartásban az elhunytak neveit.

Jarisch Ferenc sírja (fotó: Bajzik Zsolt)

Németh Balázs elbeszéléséből megtudta a maroknyi közönség, hogy a legtöbb első világháborús sír halottja nem szombathelyi, vasi származású. Meglepő, hogy milyen nagy azoknak a száma, akik különféle betegségekben hunytak el a szombathelyi csapatkórházban és kevesen vannak, akik a harctéren szerzett sebeikbe haltak bele az itt ápoltak közül. Általában a csatamezőn elesetteket a harcok szünetében temették el a közelben létesített katonatemetőkben. Ritkán fordult elő, hogy egy hősi halott földi maradványait hazahozatták a rokonok és hazai földben nyugodhatott. Ezen kevesek közé tartozik Jarisch Ferenc szombathelyi származású hadnagy. Ő a szombathelyi kiegészítési területű Császári és Királyi 83. gyalogezrednek volt frissen avatott Ludovikás tisztje. Az ifjú tiszt azonnal kikerült a frontra, ahol az orosz-lengyel határnál 1915 márciusában elesett. Nagybátyja hozatta haza a holttestét. A temető területén számos emlékfát ültettek korábban a hozzátartozók, ezek egy része még ma is megvan.

Séta a szombathelyi Hősi temetőben (fotó: Kántor Orsolya)

Ezután a kis kápolnát is megtekintette az érdeklődő közönség. A kegyhely Andráskay Müller Ede tervei alapján készült, korábban a kámoniak kis temploma volt, de az elkerülő út építése miatt veszélybe került. Ezért hozatták át onnan: 2004-ben Konkoly Alajos püspök szentelte fel.
A temetőben van egy kis boronaépítésű szükségkápolna is. A korábbi hadikórházhoz feltehetően egy ilyen tartozhatott az 1. világháború időszakában.

Képgaléria


A képek nagy méretben történő megtekintéséhez kattintson a kiválasztott képre.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Segítsd munkánkat egy megosztással!

Vissza