Pável Ágoston jelvényszerző emléktúra

2006.06.18

Egyesületünk a Tájak Korok Múzeumok Egyesület Szombathelyi Tagcsoportjával, a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központtal valamint a Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságával együttműködve jelvényszerző emléktúrát hirdetett Pável Ágoston születésének 125., halálának 60. évfordulója alkalmából.

Külön aktualitást adott az emléktúrának az a tény, hogy 70 évvel korábban, 1936 húsvétja előtti nagyhéten Pável Ágoston Szentgotthárd, Rábakethely, Máriaújfalu, Farkasfa, Kondorfa, Szalafő és Őriszentpéter településeken folytatott nyelvészeti-néprajzi gyűjtést. Útjának eredményeit Őrségi képek címmel adta közre.

Az emléktúra résztvevői az Őrségi képek helyszíneit keresték fel. A látogatásokat az egyes településeken beszerzett bélyegzővel, vagy bármilyen más módon (pl. fénykép, video stb.) hitelt érdemlően kellett bizonyítani. A túrát sikeresen teljesítőket jelvénnyel jutalmaztuk. Az együttműködő szervezetek és intézmények két időpontban hirdettek túrarészvételi lehetőséget. 2006. június 18-án (virágvasárnap) Rábakethely – Máriaújfalu – Farkasfa – Őriszentpéter; október 1-jén Őriszentpéter – Kondorfa – Szalafő – Őriszentpéter volt az útvonal. A túráról a Szlovén TV 17 perces műsort készített. A meghirdető egyesületek tagjain kívül is sokan küldték be a túra igazolólapját, köztük zalaegerszegi, tatabányai, budapesti túrázókkal.
Szervezők: Rábai Péter (TKME Szombathelyi Tagcsoport), Tóth Kálmán (Vasi Múzeumbarát Egylet).