Kettős évforduló

2008.12.15

75 éves a Vasi Szemle és 75 éve alakult meg a Vasvármegyei Múzeumok Barátainak Egyesülete

Vas megye „tudományos és kulturális” folyóirata, a Vasi Szemle létrejöttét attól az 1933. évtől számítjuk, amikor – jelentős részben a fiatal dr. Bendefy László geológus szervezőmunkája révén − napvilágot látott a Folia Sabariensia című vasi tudományos folyóirat, amely az 1934-ben kibocsátott 2. számától kezdve már a Vasi Szemle címet viselte fő címként a borítóján. Főszerkesztője ettől a számtól dr. Pável Ágoston volt, akinek emberi és szerkesztői örökségét azóta is örömest vállalják, és példának tekintik mindazok, akik részt vesznek a Szemle munkájában.

Szintén 75 éve, 1933. december 16-án, a folyóirat anyagi biztonságának megteremtése érdekében, Pável Ágoston vezetésével, több száz fős (!) alapító tagsággal létrehozták a Vasi Múzeumbarát Egylet jogelődjét, a Vasvármegyei Múzeumok Barátainak Egyesületét.

A Vasi Szemle, működésének első, 1944-ig tartó korszakában országosan, sőt a határokon túl is ismertté vált. Eközben Vas megye és a Dunántúl történeti és természettudományi önismeretének felbecsülhetetlen értékeit halmozta fel évi hat számában és könyvsorozatában. A háború után – az 1949. évi Pável-emlékszámtól eltekintve – csak 1958-tól jelenhetett meg ismét. 1997-től ismét évi hat száma van, 1999-től honlapot is működtet, és az utóbbi években újraindította könyvkiadását is. Csonka-Magyarország egyik legpatinásabb szellemi műhelye.
A Vasi Szemle és a Vasvármegyei Múzeumok Barátainak Egyesülete létrehozásának 75. évfordulóját a Savaria Múzeum dísztermében ünnepelték. Az egybegyűlteket dr. Nagy Zoltán megyei múzeumigazgató és Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte, a folyóirat-alapítás időszakát dr. Gyurácz Ferenc főszerkesztő, történetének jeles pillanatait Lőcsei Péter tanár idézte fel, a jubileumi számot Békés Márton ismertette. Az ünnepség keretében Majthényi László átadta a Vasi Szemle 2007–2008. évi nívódíját Salamon Nándor művészettörténésznek és Gál József helytörténész tanárnak, a folyóirat nyugalmazott főszerkesztőjének, valamint elismerő oklevelet adott át a Vasi Szemle és a Vasi Múzeumbarát Egylet képviselőinek.