„Hiszek a könyvben!”

Grafikák a Pittmann gyűjteményből: Magyar sokszorosított grafika 1960-1985

2011.01.26

A magyar grafika, különösen a kortárs sokszorosított grafika, napjainkban nem túl népszerű a műgyűjtők körében, nem úgy a Vasi Múzeumbarát Egylet tagjai számára, akik a Grafikák a Pittmann gyűjteményből Magyar sokszorosított grafika (1960-1985) című könyv bemutatója alkalmából ismételten megtöltötték a Savaria Múzeum dísztermét.

Pittmann László műgyűjtő fantasztikus életművének egy igen jelentős részét magába záró kiadvány megjelenése a „Túlélők” – felesége, családja, barátai, tisztelői – örök érvényű emlékezésének szimbóluma is egyben, mely Pittman Ildikó reményeit beváltva talán több évtizeden át hirdeti majd a gyűjtemény országos elismertségét, értékét.

A Salamon Nándor művészeti író a kötetet részletes, szakszerű ismertetése során, egyfajta interaktív kiállításhoz hasonlította, amit bármikor elővehetünk, fellapozhatunk, a benne összegyűjtött grafikák közt elidőzve emlékeket idézhetünk fel.

A kötet létrehozásában olyan személyek is közreműködtek, akik maguk is mély bensőséges, baráti vagy épp szakmai kapcsolatot ápoltak a gyűjtővel. A műtárgyjegyzéket összeállította, a grafikákat válogatta Pittmann Ildikó, a kiadványt Mayer László szerkesztette, az előszót Tóth Csaba és a bevezetőt Lóska Lajos írta, a borítót Bonyhádi Károly tervezte. Pittman Ildikó, minden hitét a könyvbe vetve, elültette a szívekben a remény morzsáját, hogy lesz folytatása a Pittmann grafikák bemutatásának, hasonlóan igényes könyvek formájában.
„Ezzel az albummal, olyan művészeknek rendeztünk kiállítást, akiknek műve még talán soha, vagy évek óta nem került bemutatásra”
Az ismertetés utáni borozgatós, pogácsa majszolós baráti beszélgetésekhez a Művészeti Szakközépiskola növendékei zenés programokkal hozták meg a múzeumbarátok kedvét.