Dr. Horváth Lóránt Ödön apát úr emlékére

2020.11.20

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy dr. Horváth Lóránt Ödön apát a VME alapító tagja, tiszteletbeli tagtársunk, hosszú betegeskedést követően 2020. november 18-án este, békésen elhunyt.

Gyászirat

Dr. Horváth Lóránt Ödön premontrei apát, emeritus csornai prépost-prelátus, restaurator praepositurae Csorna Város Díszpolgára, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztese életének 92., szerzetességének 74., papságának 68. évében, miután hosszú betegségét türelemmel viselte, szentségekkel megerősítve 2020. november 18-án este rendtársai körében csendesen elhunyt, visszaadva lelkét Teremtőjének.

Temetési gyászmiséje a csornai premontrei templomban lesz november 28-án, szombaton 10 órakor.

Végakarata szerinti urnás temetésére a gyászmise után, 11 órakor kerül sor a csornai Szent Antal temető premontrei parcellájában.
A járványügyi rendelkezésekre való tekintettel kérjük, otthonról imádkozzanak szeretett elhunytunk lelki üdvéért!
A gyászmise megtekinthető a Rábaközi Televízióban a temetés napján és másnap este 7 órakor, valamint az interneten keresztül.
Szándéka szerint kérjük, a kegyelet virágai helyett adományaikkal támogassák szeretett Szombathelyi Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnáziumát.

Dr. Horváth Lóránt Ödön atya 1929. augusztus 16-án született Szombathelyen. Középiskoláit a Szombathelyi Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnáziumban végezte, majd a Premontrei Rend Csornai Prépostságába kérte felvételét, ahol a szerzetesrendek feloszlatásáig két évet tölthetett. A szerzetesrendek működésének betiltása után a Szombathelyi Egyházmegye Szemináriumában, majd a Budapesti Központi Szemináriumban folytatta tanulmányait, ahol a Hittudományi Akadémián teológiai doktorátust szerzett. 1952. június 12-én a szombathelyi székesegyházban szentelte pappá Kovács Sándor megyéspüspök. 1955-től káplán-hitoktató Vásárosmiskén, Celldömölkön, Csesztregen, Zalaegerszegen. 1959-ben titokban tette le szerzetesi örökfogadalmát Klempa Károly premontrei, veszprémi apostoli kormányzó kezébe. 1972. szeptemberétől 1990-ig a Győri Hittudományi Főiskola tanáraként erkölcsteológiát és lelkipásztorkodástant tanított. Ebben az időszakban több tanulmányt írt, a II. Vatikáni Zsinat dokumentumainak magyar kiadásában háromhoz Ő írt hivatalos kommentárt. Miután a szerzetesrendek újrakezdhették munkájukat, 1990. június 12-én rendtársai prépost-prelátussá választották, majd dr. Pataky Kornél a csornai premontrei templomban apáttá benedikálta. Szívügye volt rendházaink visszaszerzése és renoválása. Legnagyobb öröme a Szombathelyi Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium újranyitása volt 1994. szeptemberében. 2009. augusztus 16-án, 80. születésnapján adta át közössége vezetését, de ezután is részt vett a növendékek oktatásában és szerzetesi életre nevelésében, ugyanakkor hálás volt mindazért a szeretetért és segítőkészségért, amit rendtestvéreitől kapott.

„Isten kegyelméből vagyok, ami vagyok; s rám árasztott kegyelme nem maradt bennem eredménytelen!” (1Kor 15,10)

A gyászban osztozva adjuk most közre  "A műveltség fáklyavivői" címmel 2013. március 6-án vele folytatott pódiumbeszélgetésen készült videófelvételt.

Apát úr emlékét a vasi múzeumbarátok szívükben őrzik.